ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Προολυμπιακό: Λιθουανία και Σλοβενία στον τελικό στο Κάουνας (Vid)

Η οικοδέσποινα Λιθουανία και η Σλοβενία θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στο Προολυμπιακό Τουρνουά που διεξάγεται στο Κάουνας.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Σλοβενία δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα απέναντι στην Βενεζουέλα. Ενώ η Λιθουανία, με ένα τρομερό (αμυντικά) τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να νικήσει την Πολωνία.

Ο τελικός που θα κρίνει το εισιτήριο για το Τόκιο θα διεξαχθεί την Κυριακή (4/7) στις 19:30.

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει θαύματα και τον Μάικ Τόμπι να είναι πρώτος σκόρερ η Σλοβενία ισοπέδωσε με 98-70 την Βενεζουέλα. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν 47-41 στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη ήταν ασυναγώνιστοι (επιμέρους σκορ 50-29).

Ο Ντόντσιτς είχε 23 πόντους- 13 ασίστ και 9 ριμπάουντ ενώ ο Μάικ Τόμπι είχε 27 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την Βενεζουέλα ο Πέδρο Τσούριο είχε 16 πόντους όσους και ο Μάικλ Καρέρα.

Η Λιθουανία είχε αρκετά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο μέχρι τελικά να κάμψει την αντίσταση της Πολωνίας. Στο πρώτο 20λεπτο οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 46-45 με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ να έχει 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην επανάληψη, ειδικά στην άμυνα και το τελικό 88-69 φανερώνει πόσο διαφορετικό ήταν το δεύτερο μέρος.

Πέντε παίκτες των Λιθουανών (Σαμπόνις 17, Βαλανσιούνας 15, Καλνιέτις 14, Γιοκουμπάτις 13 και Γκριγκόνις 10) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Σλότερ τελείωσε με 19 πόντους ενώ από 10 είχαν οι Γκάρμπαζ και και Πονίτκα