ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Προολυμπιακό Τουρνουά: Mε το… δεξί άρχισε την πορεία της η Τουρκία

H Τουρκία στο πρώτο της ματς για το Προολυμπιακό τουρνουά κέρδισε την Ουρουγουάη με τελικό σκορ 95-86.

Συντάκτης: Γιώργος Διπλοΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Προολυμπιακό τουρνουά: Όπως γράψαμε Ελλάδα- Καναδάς 91-97: Πάλεψε αλλά δεν άντεξε, το εθνικό μας αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του μπάσκετ, στο πρώτο του παιχνίδι, γι’ αυτή την διοργάνωση.

To παιχνίδι αυτό ήταν για τον πρώτο όμιλο. Στον Β` γκρουπ με νίκη ξεκίνησε η Τουρκία με αντίπαλο την Ουρουγουάη, της οποίας και επικράτησε με 95-86.

Έβαλες τις βάσεις στην πρώτη περίοδο, όπου ήταν μπροστά με 27-22. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ουρουγουάη ήταν καλύτερη με επιμέρους 26-18. Όμως στο φινάλε η γειτονική χώρα πήρε αυτό που ήθελε με σκορ 34-23 (10`).

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τσεντί Οσμάν των Καβαλίερς με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Αλπερέν με 15.

Από την χώρα της Λατινικής Αμερικής ο έμπειρος Τζέισον Γκρέιντζερ πέτυχε 25, ενώ μοίρασε και 10 τελικές πάσες. Τα αναλυτικά στατιστικά του ματς μπορείτε να βρείτε εδώ.