ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Τούρκογλου: «Ντροπή FIBA, μας έκλεψαν το χρυσό»

Λίγα λεπτά μετά την ήττα της Τουρκίας από την Ισπανία στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U18 ο πρόεδρος της τουρκικής ομοσπονδίας, Χέντο Τούρκογλου εμφανίστηκε στο Twitter έξαλλος με τους διαιτητές. Με μόλις 16 δεύτερα στο ρολόι να μένουν για τη λήξη το τελικού και το σκορ να είναι 55-53 υπέρ των Ισπανών οι Τούρκοι έπαιξαν καθαρή...

Λίγα λεπτά μετά την ήττα της Τουρκίας από την Ισπανία στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U18 ο πρόεδρος της τουρκικής ομοσπονδίας, Χέντο Τούρκογλου εμφανίστηκε στο Twitter έξαλλος με τους διαιτητές.

Με μόλις 16 δεύτερα στο ρολόι να μένουν για τη λήξη το τελικού και το σκορ να είναι 55-53 υπέρ των Ισπανών οι Τούρκοι έπαιξαν καθαρή άμυνα. Ο Ισπανός γκαρντ που είχε την μπάλα, έχασε τον έλεγχο της κι αυτή χτύπησε στο γόνατο του. Αντί οι διαιτητές να δώσουν παράβαση «μπρος πίσω», έδωσαν φάουλ υπέρ της Ισπανίας.

Οι Τούρκοι από την πρώτη στιγμή έγιναν έξαλλοι με αυτό το σφύριγμα και δικαιολογημένα φωνάζουν.

Ο Χέντο Τούρκογλου δεν το άφησε ασχολίαστο και έγραψε στο Twitter τα παράπονα του προς την FIBA για την απαράδεκτη διαιτησία.

«Είναι ντροπή FIBA, αληθινή ντροπή, οι διαιτητές έκλεψαν το χρυσό μετάλλιο από την ομάδα μου! Είναι ασυγχώρητο και εξευτελιστικό αυτό που συμβαίνει με τη διαιτησία!», έγραψε χαρακτηριστικά.