ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική Ελλάδας μπάσκετ: Καθάρισε η κόμπρα Λαρεντζάκης – Μηχανή ο Γουόκαπ – Θετικό ξεκίνημα η Ελλάδα

Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ έκανε το καθήκον της και επικράτησε με 71-92 της Ιορδανίας στην πρεμιέρα του MundoBasket.

Εθνική Ελλάδας μπασκετ: Καθάρισε η κόμπρα Λαρεντζάκης - Μηχανή ο Γουόκαπ - Θετικό ξεκίνημα η Ελλάδα
Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Mundobasket 2023, επικρατώντας με 71-92 της Ιορδανίας.

Μπορεί ο Δημήτρης Ιτούδης να είχε επτά απώλειες και έντεκα συνολικά παίκτες, με τελευταία την είδηση του τραυματισμού του Ντίνου Μήτογλου που σόκαρε άπαντες, όμως βρήκε λύσεις από τους υπολοίπους.

Ο Γιαννούλης Λαρετζάκης ήταν αυτός που το πήρε… πάνω του όταν πιέστηκε η Εθνική, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους, όντας ο κορυφαίος μαζί με τον Τόμας Γουόκαπ (13 π., 7 ασίστ).

Οι δύο ομάδες ήταν «μουδιασμένες» στο ξεκίνημα, με κακές άμυνες και μεγάλη αστοχία.

Γουόκαπ και Θανάσης Αντετοκούνμπο ανέλαβαν δράση και γύρισαν το παιχνίδι (10-4 το σκορ), ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 14-19 υπέρ της Εθνικής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «γαλανόλευκη» βελτιώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και σιγά σιγά έβρισκε ρυθμό στην επίθεση. Άλλωστε, η απώλεια του Μήτογλου ανάγκασε τον Ιτούδη να αλλάξει τρόπο παιχνιδιού μέσα σε λίγες ώρες και ήταν δεδομένο πως χρειαζόταν χρόνος.

Με μία εκπληκτική δεύτερη περίοδο και επιμέρους σκορ 19-27, η Εθνική έβαλε ισχυρές βάσεις για την πρώτη της νίκη.

Η Ιορδανία δεν τα παράτησε, πάλεψε να μαζέψει τη διαφορά και το κατάφερε με τα τρίποντα των  Σάμι Μπζάι και Φρέντι Ιμπραχίμ και έτσι από το +14 του 21ου λεπτού, βρέθηκε στο +3 ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Λαρεντζάκης ανέλαβε δράση και με ένα προσωπικό 5-0 άνοιξε και πάλι τη διαφορά, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν κοντά με τον πίνακα του σκορ να γράφει 60-66 πριν την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου.

Η κατάσταση έγινε ζόρικη, όμως οι Έλληνες παίκτες έδειξαν πάθος και σκληράδα στην άμυνα, όντας αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Με μπροστάρη τον 29χρονο παίκτη του Ολυμπιακού, η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό (62-72), ενώ δεν άφησαν κανένα περιθώρια στα ριμπάουντ.

Το παιχνίδι πήγε εκεί που το ήθελαν παίκτες και Ιτούδης, με τον επιμέρους 11-26 να αποτυπώνει την εικόνα του τελευταίου δεκαλέπτου και το 71-92 να είναι το τελικό σκορ.

Τα Δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.