ΜΠΑΣΚΕΤ

Εθνική ομάδα: Όλα πήγαν στραβά και με δική μας ευθύνη

Είναι ξεκάθαρο ότι ο αγώνας βρισκόταν εκτός λογικής της Εθνικής μας ομάδας και υπάρχουν στοιχεία που το φανερώνουν περίτρανα ακόμα κι από το υπέρ μας σκορ του ημιχρόνου

Με το σκορ στο 61-57 για την Εθνική ομάδα στο ημίχρονο κι αφού είχε ανατρέψει διψήφια διαφορά, οφείλω να ομολογήσω ότι ήμουν ιδιαίτερα ανήσυχος.
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Με μια απλοϊκή προσέγγιση θα μπορούσες να πεις ότι αφού η Εθνική μας ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ παρά τα  11/17 τρίποντα των Γερμανών, όλα πήγαιναν καλά. Λυπάμαι που δικαιώθηκα καθώς επέμενα (και το έλεγα στον εαυτό μου) ότι στην καλύτερη θα έχουμε μια μεγάλη μάχη και στη χειρότερη μια «καθαρή» ήττα.

Η Εθνική μας ομάδα είχε παθητικό 57 πόντων με τους Γερμανούς να έχουν κάνει μόλις 9 ασίστ και χωρίς να έχουμε δεχτεί καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο. Πέτυχαν δηλαδή οι αντίπαλοι 57 πόντους στο πέντε εναντίον πέντε και με ελάχιστες ασίστ.

Ταυτόχρονα η ελληνική ομάδα είχε πετύχει 61 πόντους, επίσης με ΜΗΔΕΝ στον αιφνιδιασμό (που είναι το παιχνίδι της στο ανοιχτό γήπεδο και όχι στο «σετ») και με 14 πόντους από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Γιάννης είχε συνολικά 35 πόντους, 19 δικούς του και 16 από τις ασίστ που είχε μοιράσει. Πέραν των Ντόρσεϊ (13) και Λαρεντζάκη (8) δεν υπήρχε συμπαράσταση.

Δεν ήταν αυτό το μπάσκετ της δικής μας ομάδας αλλά το μπάσκετ των αντιπάλων. Το ότι δεχόμασταν τόσα τρίποντα και κάναμε πρώτο φάουλ με 3’09’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου κι ενώ οι Γερμανοί είχαν ήδη σκοράρει 28 πόντους, λέει πολλά.

Όταν στο τρίτο δεκάλεπτο χάθηκαν τα πάντα, χάθηκε και ο αγώνας. Απλώς θα σας αναφέρουμε ότι οι Γερμανοί είχαν 20 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 6 ήταν επιθετικά και η Εθνική μας ομάδα μόλις 5, όλα αμυντικά. Το πρώτο σουτ εντός πεδιάς μπήκε στο 28’ κι ενώ μέχρι τότε είχαμε πετύχει τρεις βολές (79-67). Το 20-1 των Γερμανών «καθάρισε» τον αγώνα όταν οι διεθνείς δεν έδειχναν να έχουν ενέργεια για να ανταπεξέλθουν στο ορμητικό παιχνίδι των γηπεδούχων.

Και πάλι οι Γερμανοί δεν πέτυχαν ούτε έναν πόντο στον αιφνιδιασμό αλλά σημείωσαν 26 σε αυτή την περίοδο αν και είχαν περισσότερα λάθη από ασίστ (9 έναντι 7). Η ελληνική ομάδα δεν είχε ούτε ασίστ, ούτε λάθος, μιλάμε για ευθεία γραμμή!

Είναι ξεκάθαρο ότι οι Γερμανοί κέρδισαν σε όλες τις φάσεις στο ένας εναντίον ενός και παράλληλα στις αλλαγές στην άμυνα «διάβασαν» καλά τα μις ματς και χτύπησαν με υψομετρική υπεροχή. Η Εθνική μας ομάδα έμοιαζε με ζαλισμένο πυγμάχο στο ρινγκ.

Οι αντίπαλοί μας πέτυχαν 107 πόντους εκ των οποίων οι 105 ήταν στο σετ παιχνίδι (!!!) και πήραν μόλις 6 από τα δικά μας λάθη!

Εν κατακλείδι, η Γερμανία έπαιξε στο δικό της ρυθμό, πήρε ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση από τη λανθασμένη προσέγγιση της ελληνικής ομάδας και χωρίς καμία αμφισβήτηση έφτασε στην πρόκριση.