ΜΠΑΣΚΕΤ

Euroleague 26η αγωνιστική: Αποτελέσματα και βαθμολογία

Το ντεμπούτο του Καμπάτσο δεν είχε αποτέλεσμα για τον Ερυθρό Αστέρα. Καθάρισε στην τελευταία περίοδο η Μονακό, άνετα η Μπαρτσελόνα και η Παρτιζάν. Δείτε τη βαθμολογία

Η Μπαρτσελόνα έπιασε τις 18 νίκες στην Euroleague, όσες έχει ο Ολυμπιακός ενώ η Μονακό παρέμεινε δυνατά στην τετράδα.
Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Επίσης ο Καμπάτσο επέστρεψε στην Euroleague αλλά δεν έφερε νίκη στην ομάδα του ενώ η Παρτιζάν παρέμεινε για τα καλά στο παιχνίδι των πλέι οφ. Όλα αυτά στην πρώτη δόση της 26ης αγωνιστικής της Euroleague όπου ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Εφές και πλέον βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (3/3-21:30) στο Μιλάνο την Αρμάνι.

Ο πιο ενδιαφέρων αγώνας της βραδιάς έγινε στο Μονακό όπου τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Μακάμπι (86-67) χάρη στην εξαιρετική τους απόδοση στην τελευταία περίοδο.

Είχε περίεργη διακύμανση η αναμέτρηση, με την Μονακό να κάνει τρομερή πρώτη περίοδο (14-2 και 30-17) αλλά με την Μακάμπι να απαντά στη δεύτερη (ημίχρονο 39-36 για τους γηπεδούχους). Στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 59-58 για την Μακάμπι όμως ένα σερί 15-0 σε 5 λεπτά έφερε την Μονακό μπροστά με 73-59 και τελικά την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη.

O Τζόρνταν Λόιντ είχε 18 πόντους για τους νικητές ενώ 17 είχε ο Γουέιντ Μπάλντουιν από πλευράς Μακάμπι.

Η πρώτη εμφάνιση του Φακούντο Καμπάτσο στην Euroleague με τον Ερυθρό Αστέρα δεν είχε θετικό αποτέλεσμα καθώς η Μπάγερν νίκησε με 87-80 τους Σέρβους. Ο Καμπάτσο είχε 16 πόντους και 7 ασίστ, ο συμπατριώτης του Λούκα Βιλντόζα είχε 17 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς πρόσθεσε άλλους 15 πόντους και 4 ασίστ αλλά η Μπάγερν είχε τους Κάσιους Γουίνστον και Βλάντιμιρ Λούτσιτς να πετυχαίνουν από 20 πόντους.

Και όχι μόνο αυτό: Οι Βαυαροί πέτυχαν 35 πόντους στην τελευταία περίοδο με αποκορύφωμα ένα εντυπωσιακό 14-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά που μετέτρεψε το 66-75 σε 80-75!

Στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα (93-74) την Ζαλγκίρις η οποία καταρρέει. Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 29 πόντους ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Τόμας Σατοράνσκι από την πλευρά των νικητών. Για την Ζαλγκίρις, ο Ίγκνας Μπραζντέικις είχε 15 πόντους.

Η Παρτιζάν παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ αφού έκανε αυτό που έπρεπε () απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου στο Βελιγράδι. Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 25-6, ήταν το καθοριστικό για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που έκτοτε δεν κοίταξε πίσω της κι έφτασε εύκολα στην 14η φετινή της νίκη με κορυφαίο τον Αλέξα Αβράμοβιτς (19 πόντοι). Για την Άλμπα ο Μάοντο Λο είχε 17 πόντους.