ΜΠΑΣΚΕΤ

Euroleague 3η αγωνιστική: Αποτελέσματα και βαθμολογία

Τεράστιο διπλό της Βαλένθια στην Πόλη επί της Εφές αλλά και της Αρμάνι επί της Παρτιζάν στο Βελιγράδι. Η Μακάμπι επέστρεψε από το -19 και νίκησε την Μονακό. Σούπερ Καλάθης στη νίκη της Φενέρμπαχτσε. Επίβίωσε στο θρίλερ με την Βίρτους η Ζαλγκίρις

Το τεράστιο διπλό της Βαλένθια επί της Εφές άνοιξε την αυλαία κατά την 3η αγωνιστική της Euroleague δείχνοντας προφανώς τι θα επακολουθήσει.
Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 7 λεπτά

Και ταυτόχρονα η πρώτη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague άρχισε με τον καλύτερο τρόπο και συγκλονιστικούς αγώνες. Καθώς εκτός της αναμέτρησης στην Πόλη, πιο βόρεια, στο Κάουνας σε ακόμα έναν δραματικό αγώνα η Ζαλγκίρις κατάφερε να λυγίσει την Βίρτους Μπολόνια.

Στο Βελιγράδι η Αρμάνι Μιλάνο με όπλο τη σκληρή της άμυνα νίκησε την Παρτιζάν και την άφησε στο 0-3 ενώ η ίδια είναι στο 2-1 πλέον.

Η Φενέρμπαχτσε παρέμεινε αήττητη (3-0) και είχε πάλι σούπερ εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη απέναντι στην Βιλερμπάν ενώ σε ακόμα ένα θρίλερ, η Μακάμπι θριάμβευσε επί της Μονακό στο Τελ Αβίβ ανατρέποντας διαφορά 19 πόντων!

H Βαλένθια το πρώτο ΜΠΑΜ

Σε έναν απίθανο αγώνα με συνολικά 21 αλλαγές στο προβάδισμα του σκορ (!) η Βαλένθια έκανε μεγάλο διπλό στην Κωνσταντινούπολη επί της Εφές (92-91) χάρη σε δύο βολές του Κρις Τζόουνς, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τραγικό λάθος στην επαναφορά από τους γηπεδούχους, νέο λάθος από τους Ισπανούς αλλά άστοχο το τελευταίο σουτ (της απελπισίας)

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη και τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό όπου η διακύμανση ήταν συγκλονιστική.

Με 55’’ να απομένουν για το τέλος, ο Γουίλ Κλάιμπερν με δύο βολές μείωσε σε 88-86 αλλά η Βαλένθια απάντησε (μάλλον εύκολα τηρουμένων των συνθηκών που έπρεπε να επικρατούν στην άμυνα της Εφές). Ο Κλάιμπερν επέμεινε (90-88) ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μπάλα από λάθος του Βαν Ρόσομ.

Το τρίποντο του Μπομπουά από ασίστ του Κλάιμπερν έδωσε προβάδισμα 91-90 στην Εφές ενώ απέμεναν πλέον 14’’΄για το φινάλε. Ο Κρις Τζόουνς κέρδισε φάουλ και δικαίωμα για 2 βολές καθώς έμεναν 5’’ για το τέλος της συγκλονιστικής αναμέτρησης. Ο Αμερικανός της Βαλένθια ήταν ψύχραιμος, ευστόχησε και στις δύο βολές. Ο Μπράιαντ και ο Κλάιμπερν μπερδεύτηκαν στην επαναφορά και η μπάλα κατέληξε εκ νέου στην Βαλένθια που έκανε λάθος (!) αλλά στο 1,1’’ που απέμενε η Εφές δε βρήκε σουτ αφού η μακρινή πάσα κόπηκε από την άμυνα της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 5, Μπαλμπάι, Μπράιαντ 10, Κλάιμπερν 18, Τουντσέρ, Πλάις 9, Μίσιτς 22, ΕμΜπαγιέ 7, Πολονάρα 6, Ζίζιτς 8, Ντάνστον 6

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 5, Κλαβέρ 12, Πουέρτο 3, Πρέπελιτς 5, Πραντίγια 5, Λόπεθ- Αροστέγκι 6, Τζόουνς 15, Βαν Ρόσομ 12, Ράντεμπο 3, Ντούμπλιεβιτς 20, Αλεξάντερ 6

Πέρασε από το Βελιγράδι η Αρμάνι

Η εκπληκτική άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο «ξεχαρβάλωσε» την Παρτιζάν στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο και της χάρισε μια μεγάλη νίκη με 80-75 στον αγώνα που έκλεισε την πρώτη δόση στην 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και συνέχισαν μέχρι το 20’ να διατηρούν τον έλεγχο χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ζακ ΛεΝτέι ο οποίος είχε τρομερή ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων.

Η αμυντική βελτίωση των Ιταλών περιόρισε την επιθετική δράση των γηπεδούχων και στο τελευταίο πεντάλεπτο η πίεση «καταπλάκωσε» τους Σέρβους που έκαναν κακές επιθέσεις και πολλά λάθη. Δίκαια η πιο ώριμη Αρμάνι έφυγε νικήτρια από το Βελιγράδι. Στα «ρηχά» έμεινε ο Ιωάννης Παπαπέτρου (5 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-41, 61-72, 75-80

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 23, Πάντερ 7, Παπαπέτρου 5, Έξουμ 7, Νάναλι 2, Λεσόρ 12, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 9, Μαντάρ 10

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 15, Τόμας 3, Πάνγκος 12, Τόνουτ 3, Μέλι 7, Μπάρον 10, Χολ, Σιλντς 25, Χάινς, Βόιτμαν 5

Το δεύτερο θρίλερ της 3ης αγωνιστικής στην Euroleague

Πρώτη νίκη για την Ζαλγκίρις που επικράτησε 68-65 στο Κάουνας της Βίρτους Μπολόνια μετά από ένα σκληρό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον. Οι Ιταλοί κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος αλλά το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη και φτάσαμε σε συγκλονιστικό φινάλε.

Ο Μπραζντέικις πέτυχε το καθοριστικό καλάθι (13’’ πριν το τέλος) δίνοντας προβάδισμα με 66-65 στην Ζαλγκίρις. Ο Τεόντοσιτς έκανε λάθος και ο Μπραζντέικις με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 68-65. Έμελλε να είναι το τελικό καθώς το λάθος (νέο) του Τεόντοσιτς και το κλέψιμο από τον Έβανς δεν άφηναν περιθώρια αλλαγής του σκηνικού.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 9, Λεκαβίτσιους 5, Χέις 6, Σμιτς 13, Μπιρούτις 5, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 14, Ντίμσα 4, Κάβανο 5,. Μπουτκεβίτσιους 1, Ουλανόβας 6

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κόρντινιερ 4, Μάνιον, Μπελινέλι, Παϊόλα, Μπακό, Τζαϊτέ 9, Λούντμπεργκ 7, Χάκετ 6, Μίκι 9, Γουίμς 15, Οτζελέγιε 8, Τεόντοσιτς 7

Εύκολα το 3-0 η Φενέρ με εξαιρετικό (και πάλι) Καλάθη

Διατήρησε το αήττητο η Φενέρμπαχτσε καθώς επικράτησε εύκολα 84-63 της Βιλερμπάν χάρη στην εξαιρετική της παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 23-10 που μετέτρεψε το 42-36 του ημιχρόνου σε 65-46 στο 30’ έκρινε τα πάντα. Νέα πολύ καλή εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη που είχε 11 πόντους και 8 ασίστ σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής.

Η Φενέρμπαχτσε βράβευσε και τον Νάντο Ντε Κολό ο οποίος επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη ως αντίπαλος της ομάδας στην οποία αγωνίστηκε την προηγούμενη τριετία.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-36, 65-46, 84-61

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 13, Μπιρσέν 6, Χαζέρ 3, Γουίλμπεκιν 15, Έντουαρντς 19, Μαχμούτογλου, Χέις, Πιέρ 5, Τζεκίρι 5, Γκούντουριτς 7, Μπούκερ, Καλάθης 11

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ):  Μάθιους 6, Πολάιτ, Νουά 2, Καουντί, Λακόμπ 4, Λοβέρν 8, Ντιό, Ντε Κολό 10, Φαλ 17, Λάιτι 4, Ομπασοχάν 5, Πονς 7

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για την Μακάμπι

Η Μακάμπι ανέτρεψε μεγάλη διαφορά καθώς η Μονακό είχε προηγηθεί και με +19 (σκορ 42-23 στο 18’) και κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη (78-70) από τη στιγμή που βελτίωσε την άμυνά της. Πλέον είναι στο 2-1 στη φετινή Euroleague όπως και η αντίπαλός της.

Η Μονακό βρέθηκε να προηγείται με 59-46 στο 28’ αλλά η Μακάμπι αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 21-4 ξέφυγε με 67-63 στο 34’ μετά από τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν. Οι Γάλλοι πλησίασαν εκ νέου (67-66), είχαν την ευκαιρία να περάσουν και μπροστά αλλά οι ο Μάικ Τζέιμς έκανε βιαστικές προσπάθειες και 43’’ πριν το τέλος η Μακάμπι μετά από καλάθι του Μπάλντουιν ήταν μπροστά με 72-68.

Ο Ντιαλό είχε 0/2 βολές (στα 34’’) και ο Μπόνζι Κόλσον με 2/2 έβαλε τέλος και ταυτόχρονα τη «σφραγίδα» στη μεγάλη ανατροπή της Μακάμπι. Ακολούθησαν βολές που απλώς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γουέιντ Μπάλντουϊν.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 2, Τζέιλεν Μπράουν 13, Μπάλντουιν 21, Μάρτιν 9, Μένκο, Σόρκιν 10, Ντιμπαρτολομέο 6, Χόλινς 5, Πόιθρες 4, Νέμπο, Κόλσον 8

ΜΟΝΑΚΟ (Σ. Ομπράντοβιτς):  Τζον Μπράουν 7, Οκόμπο 9, Λόιντ 21, Μπλόσομγκεϊμ 6, Ντιαλό 8, Μορμάν, Μοτεγιούνας 2, Στραζέλ, Χολ 2, Τζέιμς 15

Νίκη για την Μπαρτσελόνα στο Μόναχο

Οι Λαπροβίτολα, Βέσελι και Αμπρίνες είχαν από 14 πόντους, η Μπαρτσελόνα σούταρε με 50% στα τρίποντα και συγκεκριμένα 13/26 κι έφτασε στη νίκη με 84-73 στο Μόναχο επί της Μπάγερν. Οι Καταλανοί (στο 2-1) πλέον είχαν εξαιρετική παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασαν από την έδρα της Μπάγερν (που παραμένει στο 0-3)

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ- Μπαμπ 8, Γουόλντεν 8, Γουίνστον 11, Χάντερ 5, Γιάραμαζ 8, Λούτσιτς 8, Τζορτζ, Ομπστ 5, Ζίπσερ, Γουάιμπεργκ, Ρούμπιτ 19, Γκιλέσπι 1

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 4, Οριόλ, Σανλί 9, Βέσελι 14, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 7, Λαπροβίτολα 14, Αμπρίνες 14, Χίγκινς 3, Τόμπι 5, Γιοκουμπάιτις 7, Νάτζι