EUROLEAGUE

Αρμάνι- Μπάγερν 80-69: Πιο κοντά από ποτέ στο φάιναλ φορ (Vid)

Για πρώτη φορά μετά από 29 ολόκληρα χρόνια η Αρμάνι Μιλάνο βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση σε φάιναλ φορ αφού μετά το 80-69 επί της Μπάγερν προηγείται πλέον με 2-0 στη σειρά.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η Αρμάνι Μιλάνο, η ιστορική Ολίμπια, προκρίθηκε για τελευταία φορά σε φάιναλ φορ το 1992 στην Κωνσταντινούπολη. Ο επόμενος αγώνας της σειράς είναι προγραμματισμένος για την Μεγάλη Τετάρτη (28/4) στο Μόναχο. Αποβλήθηκε ο Τρινκιέρι, πολλά τα παράπονα της Μπάγερν για τη διαιτησία.

Αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά απ’ ότι στον πρώτο αγώνα. Η Μπάγερν προηγήθηκε 5-0 μετά από 1’45’’ στον αγώνα αλλά ακολούθησε… καταιγίδα! Η Αρμάνι έτρεξε σερί 20-0 (!!!) και ξέφυγε 20-5 με 2’33’’ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Χρειάστηκε να περάσουν 6’15’’ αγώνα μέχρι ο Ζίπσερ να ευστοχήσει σε μια (από τρεις) βολές και να πετύχει πόντο η Μπάγερν.

Στο 14’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (34-14) με την Αρμάνι να κυριαρχεί πλήρως.

Στο 16’ οι Ιταλοί «εκτοξεύτηκαν» 40-18 αλλά στη συνέχεια η Μπάγερν έβγαλε μια πρώτη αντίδραση και με επιμέρους σκορ 11-4 μείωσε σε 44-29. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +18 (σκορ 47-29).

Η Μπάγερν πάντως δεν το έβαλε κάτω. Αν και βρέθηκε στο -19 στις αρχές του ημιχρόνου (48-29) κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο.

Μείωσε σε 58-50 και είχε και την κατοχή αλλά ο Μπάλντουιν αστόχησε. Οι διαμαρτυρίες του Αντρέα Τρινκιέρι απέφεραν δύο τεχνικές ποινές και αποβολή του Ιταλού προπονητή

Η Αρμάνι δεν έχασε την ευκαιρία κι έτρεξε σερί 7-0 (ξέφυγε 65-50) πριν κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο του Μπάλντουιν (65-53).

Η Αρμάνι ξέφυγε εκ νέου (72-55) και οι Βαυαροί προσπαθούσαν να μείνουν στο ματς (76-66 στο 36’). Μάλιστα με τρίποντο του Λούσιτς μείωσαν σε 77-69 με 2’13’’ να απομένουν και είχαν νέα επίθεση.

Όμως με 1’33’’ για το φινάλε ο Μπάλντουιν αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Το τρίποντο του ΛεΝτέι ουσιαστικά έβαλε τέλος στον αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 47-29,  65-53, 80-69

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 20, ΛεΝτέι 10, Μίτσοφ 2, Ρολ , Ροντρίγκεθ 13, Ταρσζέφσκι 2, Ντιλέινι 9, Σιλντς 12, Έβανς 5, Χάινς 6, Ντατόμε 1

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι):  Τζορτζ, Μπάλντουιν 23, Σίλι, Ρέινολντς 11, Λούσιτς 11, Φλακαντόρι, Ζίπσερ 7, Γκιστ 11, Τζόνσον, Σίσκο 6, Ραντόσεβιτς.