EUROLEAGUE

Μπάγερν – Ζενίτ 77-69: Νίκη από τα 6,75μ.

Με τον Λούσιτς να έχει 17 πόντους και τη Μπάγερν 8/14 τρίποντα, η ομάδα του Μονάχου επικράτησε με 77-69 της Ζενίτ για την 13η αγωνιστική.

Μπάγερν – Ζενίτ 77-69: Νικη από τα 6,75μ.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο (24-15 το επιμέρους σκορ) και πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων (πρώτος σκόρερ ο Λούσιτς με 17) η Μπάγερν «λύγισε» τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 77-69 στο Μόναχο για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Στο 5-8 πλέον οι Βαυαροί, «έπιασαν» τον Ολυμπιακό, την ώρα που οι Ρώσοι «έπεσαν» στην τελευταία θέση ισοβαθμώντας στο 3-10 με τη Ζαλγκίρις.

Η Μπάγερν δέχθηκε μόλις 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, για να εξασφαλίσει μια διαφορά 11 πόντων ενόψει του τέταρτου , σε ένα ματς που ως εκείνο το σημείο ήταν «κλειστό».

Με 8 λεπτά για το τέλος ο Μονρό έφερε το προβάδισμα στους 14π. (66-52), ενω ο Λούσιτς με καλάθι, στο 39′ διαμόρφωσε το σκορ στο 77-66, στο 39′, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.

Από πλευράς Ρώσων ο Ρένφρο πάλευε μόνος το, σκοράροντας 18 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι με 14/31 δίποντα και 10/37 τρίποντα και 11/17 βολές δεν ήταν δυνατό να αντέξουν μέσα στη δύσκολη αυτή έδρα.

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν 11 (3/3 τρίποντα), Μονρό 12 (4/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Λούτσιτς 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λο 11 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τσίπσερ 2, Νέλσον 5, Φλακαντόρι 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Μπαρτέλ 3 (3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 5 (4 ριμπάουντ), Χιούστις.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πλάθα): Άιβερσον 3, Αλμπισί 7 (1/5 τρίποντα), Πονκράσοφ 5 (0/4 τρίποντα), Χόλινς 3 (1/5 τρίποντα), Τόμας 5 (1/7 τρίποντα), Ρένφρο 18 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Κβοστόφ 2 (0/4 σουτ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 13 (2), Αγιόν 7 (3/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ).