EUROLEAGUE

Μπαρτσελόνα- ΤΣΣΚΑ 76-66: Ιδανική αρχή για Σάρας-Καλάθη

Η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια στο πρώτο μεγάλο ματς της χρονιάς για την Euroleague καθώς επικράτησε 76-66 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Βαρκελώνη

Μπαρτσελόνα
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια στο πρώτο μεγάλο ματς της χρονιάς για την Euroleague. Και ταυτόχρονα ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και ο Νικ Καλάθης έκαναν πολύ καλή αρχή με τη νέα τους ομάδα.

Το 76-66 με το οποίο επικράτησε η Μπαρτσελόνα της ΤΣΣΚΑ στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» ήταν προϊόν της υπεροχής της σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης. Ήταν φανερά καλύτεροι οι Καταλανοί, που πήραν από νωρίς  διαφορά

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε για… τελευταία φορά στο 2’45’’ όταν ήταν μπροστά με 5-4. Απ’ εκείνο το σημείο και μετά ακολουθούσε στο σκορ τους γηπεδούχους.

Η διαφορά έφτασε και στο +14 (σκορ 33-19) πριν καταφέρουν οι Μοσχοβίτες να μειώσουν σε 41-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το λιγότερο που κατάφεραν να πλησιάσουν οι Ρώσοι ήταν μέχρι τους 7 πόντους στην 3η περίοδο. Η Μπαρτσελόνα με κορυφαίο τον Μίροτιτς, δεν φαινόταν να αντιμετωπίζει προβλήματα, μέχρι το 32’.

Τότε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε σε 57-55. Όμως για τα επόμενα τρία λεπτά έμεινε στο… μηδέν! Οι Καταλανοί έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν πάλι 65-55. Πλέον όλα είχαν τελειώσει καθώς τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Καλάθης με δίποντο έστειλε το σκορ στο 71-57. Μέσα σε πέντε λεπτά η Μπαρτσελόνα είχε τρέξει επιμέρους σκορ 14-2. Και τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Χάνγκα 7, Σμιτς 2, Ερτέλ 4, Οριόλα, Αμπρίνες 13, Χίγκινς 8, Κλαβέρ, Μίροτιτς 17, Καλάθης 7

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπόλομποϊ 6, Τζέιμς 13, Χίλιαρντ 8, Ούκοφ 3, Χάκετ 11, Βόιτμαν 2, Κλάιμπερν 8, Σενγκέλια 15, Κουρμπανόφ.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.