EUROLEAGUE

Χίμκι- Ζαλγκίρις 83-74: Επιστροφή στις νίκες (vid)

Χίμκι- Ζαλγκίρις 83-74: Η Χίμκι μετά την ήττα στο ΣΕΦ συνήλθε και επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε στην έδρα της επί της Ζαλγκίρις με 83-74 για την 15η αγωνιστική της Euroleague.  Η Χίμκι βελτίωσε το ρεκόρ της και πήγε στο 8-7 (νίκες- ήττες), την ώρα που η ομάδα του Κάουνας έπεσε στο 3-12. Αυτή ήταν...

Χίμκι- Ζαλγκίρις
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Χίμκι- Ζαλγκίρις 83-74: Η Χίμκι μετά την ήττα στο ΣΕΦ συνήλθε και επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε στην έδρα της επί της Ζαλγκίρις με 83-74 για την 15η αγωνιστική της Euroleague

Η Χίμκι βελτίωσε το ρεκόρ της και πήγε στο 8-7 (νίκες- ήττες), την ώρα που η ομάδα του Κάουνας έπεσε στο 3-12. Αυτή ήταν η 9η σερί ήττα για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Στέφαν Γιόβιτς και ο Αλεξέι Σβεντ σκόραραν από 25 πόντους και οδήγησαν την ομάδα της Ρωσίας στη νίκη.

Ο Μπούκερ και ο Σβεντ έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 11-0, κάτι που έδωσε στην Χίμκι ώθηση. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 21-16.

Στο ημίχρονο η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είχε και πάλι τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-33 για τη Χίμκι.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά ο Σβεντ είχε την απάντηση. Με ένα σερί 8-0 η Χίμκι είχε και πάλι το προβάδισμα στα χέρια της και το 57-49 μετά από 30 λεπτά.

Ο Γιόβιτς και ο Σβεντ σφράγισαν την όγδοη νίκη της ομάδας τους στην Euroleague.

Χίμκι- Ζαλγκίρις- Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-33, 57-49

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 25 (1/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ), Κράμερ 4 (5 ασίστ), Μπούκερ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Καράσεφ (0/3 δίποντα), Γερέμπκο 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μόνια, Γκιλ 6 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς 25 (4/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Έβανς 10, Μπερτάνς

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρίβες 9 (1/6 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 7 (1), Χέις 5 (1/6 τρίποντα), Γιανκούνας (5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 5 (1), Γκέμπεν, ΛεΝτέι 8 (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές), Λαντέιλ 24 (7/11 δίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ), Ουλανόβας