EUROLEAGUE

Έκανε το τρία στα τρία η ΤΣΣΚΑ!

Οι Ρώσοι νίκησαν σχετικά δύσκολα την Νταρουσάφακα, ενώ η Μακάμπι πέτυχε την πρώτη της νίκη στην έδρα της Μπούντουτσνοστ

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπορεί να μην έβγαλε μάτια με την απόδοσή της, αλλά έκανε το τρία στα τρία με τη νίκη επί της Νταρουσάφακα (79-75). Ξέσπασε στο τέλος η Μακάμπι Τελ Αβίβ και νίκησε την Μπούντουτσνοστ (78-68).

Η Νταρουσάφα δημιούργησε πολλά προβλήματα για ένα ημίχρονο στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου υπολειπόταν μόλις δύο πόντων των Ρώσων, ενώ στο ημίχρονο ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με επτά (38-31) με… μπροστάρη τον Κιντ.

Ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ βγήκε για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Ο Χίγκινς οδήγησε την αντεπίθεση και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρώσους μπροστά με 57-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν κι έτσι φτάσαμε ένα λεπτό πριν από το τέλος, με τη διαφορά στοτς τέσσερις (76-72), αλλά εκεί έμεινε και 60 δευτερόλεπτα αργότερα, με το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-38, 57-48, 79-75

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δ. Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Πήτερς 9 (3), Ούκοφ, Αντόνοφ, Ροντρίγκεζ 11 (1), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 4, Χίγκινς 14, Χάκετ 4, Κουρμπάνοφ 13 (1), Χάινς 8, Χάντερ 6.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Αχμ. Τσακί): Μακάλουμ 14 (2), Οζμιζράκ, Μπαϊγκούλ 2, Ντεμίρ, Κιντ 15 (1), Οζντεμίρογλου, Σαβάς, Μπράουν 9 (2), Πέινιρς 9, Ντίμπλερ 7 (1), Έβανς 4, Έρικ 15.

Πρώτη νίκη για τη Μακάμπι

Ο Σκοτ Ουίλμπεκιν είναι ο φυσικός ηγέτης της Μακάμπι Τελ Αβίβ και ήταν και αυτός που οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη νίκη του πρωταθλήματος με 78-68 στην Ποντγκόριτσα επί της Μπούντουτσνοστ, πετυχαίνοντας 28 πόντους με 4/5 δίποντα και 6/11 τρίποντα!

Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, αλλά με τους Τζάκσον και Όμιτς σε καλή μέρα, οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα και το διατήρησαν, φτάνοντας στο ημίχρονο να είναι μπροστά με επτά (41-34).

Η Μακάμπι έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ουίλμπεκιν να πρωταγωνιστεί ανέτρεψε τα δεδομένα. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μείωσε σε 62-58, ενώ στο τέταρτο έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με ένα επιμέρους σερί 20-6, οι Ισραηλινοί νίκησαν 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-34, 62-58, 68-78.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Αλ. Τζίκιτς): Τζάκσον 13 (3), Σουάντ Σέχοβιτς 9 (2), Ερλ Κλαρκ 8, Μπάροβιτς 2, Κ. Κλαρκ 9 (1), Σιντ Σέχοβιτς, Γκόρντιτς 12 (3), Κραφτ, Νίκολιτς, Όμιτς 12, Πόποβιτς 1, Νίκολιτς 2.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ν. Σπάχια): Ουίλμπεκιν 28 (6), Ο’Μπράιντ 4, Καλόιαρο 7 (1), Ρολ 12 (1), Κέιν 7, Αβντίτζα, Τάιους7, Λέβι, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν, Μπλακ 10, Ζούσμαν.