EUROLEAGUE

EuroLeague: Έτσι διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά τις ήττες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού

Δείτε τη βαθμολογία της EuroLeague και τα σημερινά αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δυνατές μονομαχίες είδαμε σε ακόμη μία αγωνιστική της EuroLeague με τις δύο ελληνικές ομάδες ωστόσο να γνωρίζουν αμφότερες την ήττα παραμένοντας «συνοδοιπόροι» στη βαθμολογία με ρεκόρ στο 6-6.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε απίστευτο κάζο στην Πόλη καθώς έχασε από μία αποδεκατισμένη Αναντολού Εφές. Ο Έργκιν Αταμάν έκανε χωρίς λόγο ροτέισον μόνο με 6 παίκτες χάνοντας το πλεονέκτημα της φρεσκάδας που είχε η ομάδα του με τον κόσμο να σχολιάζει άσχημα την ήττα στο Twitter.

Λίγο αργότερα, σε μια βραδιά που τιμήθηκε ο Έισι Λο, ούτε ο Ολυμπιακός κατάφερε να υποτάξει την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης λυγίζοντας στο τέλος από την υπεροχή της «Βασίλισσας». Ο Τόμας Γουόκαπ (17π.) μπορεί να το προσπάθησε αλλά οι Μούσα (23π.) και Χεζόνια(18π.) είχαν άλλη άποψη για το που θα καταλήξει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο Βερολίνο η Άλμπα κατάφερε να σημειώσει τη δεύτερη μόλις νίκη της κόντρα στη Ζαλγκίρις σε ένα ματς ντέρμπι. Έξι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Μάτισεκ πέτυχε το τρίποντο που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 64-62.

Μεγάλη νίκη για την Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 91-84. Σε ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στην παράταση oΈντουαρντς πέτυχε 32 πόντους ενώ ο Σιλντς για την Αρμάνι είχε 26. Ο Σερτζ  Ιμπάκα ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση για τους γηπεδούχους.

Ακόμη μία παράταση είδαμε στο Βελιγράδι όπου ο Μάικ Τζέιμς με απίθανο τρίποντο ισοφάρισε στα 2 δεύτερα πριν το τέλος για τη Μονακό. Σε ένα ματς θρίλερ τελικά η Παρτιζάν πήρε τη νίκη με 89-85 με τον Κέβιν Πάντερ να σταματά στους 25 πόντους και τον Μοτιεγιούνας στους 23.