EUROLEAGUE

Ομπράντοβιτς: Για έκτη φορά δέχθηκε 100 πόντους!

Βέβαια για τις τρεις από τις έξι φορές χρειάστηκε παράταση ώστε να δεχθεί τριψήφιο αριθμό πόντων κάποια ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχει 415 αγώνες στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα. Μόλις σε 6 απ’ αυτούς κάποια ομάδα του (Παναθηναϊκός ή Φενέρμπαχτσε) δέχθηκε 100 πόντους.

Μάλιστα στην Μαδρίτη όπου η Ρεάλ επικράτησε με το εντυπωσιακό 101-86της πρωτοπόρου της Ευρωλίγκας Φενέρμπαχτσε, η ομάδα του Ομπράντοβιτς δέχθηκε κατοστάρα για πρώτη φορά μετά από περίπου τρία χρόνια.

Η πρώτη φορά ήταν στις 16 Απριλίου 2003 και σε έναν… τελείως αδιάφορο αγώνα στο κλειστό του Σπόρτιγκ. Ο Παναθηναϊκός του Ομπράντοβιτς είχε επικρατήσει 111-103 της Σιένα που είχε ήδη προκριθεί στο φάιναλ φορ της Βαρκελώνης (τότε δεν υπήρχαν πλέι οφ μετά το TOP16).

Τα μεγάλα θρίλερ

Την περίοδο 2003-2004 ο Παναθηναϊκός του Ζοτς δέχθηκε κατοστάρα σε δύο αγώνες αλλά με τις εξής υποσημειώσεις: Πρώτη ότι στον έναν ο Παναθηναϊκός νίκησε και μάλιστα μετά από δύο παρατάσεις με 118-114 στην Μπολόνια την Φορτιτούντο έχοντας ως ήρωα τον… Χάρις Μουγιεζίνοβιτς (!)

Η δεύτερη υποσημείωση αφορά πάλι σε παράταση (στο Τρεβίζο) αλλά σε ήττα με 111-101. Κοιτάξτε συμπτώσεις: Τρεις φορές δέχθηκε κατοστάρα στην Ευρωλίγκα ο Ομπράντοβιτς, ως κόουτς του Παναθηναϊκού. Και οι τρεις ήταν με αντίπαλο Ιταλική ομάδα.

Εποχή Φενέρμπαχτσε

Πέρασαν 8 ολόκληρα χρόνια μέχρι να ξαναδεχθεί κατοστάρα μια ομάδα του Ομπράντοβιτς. Αυτό συνέβη τον Ιανουάριο του 2016 στη νίκη της Φενέρμπαχτσε με 106-100 επί της Νταρουσάφακα. Τέλος, πριν τον αγώνα με την Ρεάλ, στις 15 Μαϊου 2016, η Φενέρμπαχτσε είχε δεχθεί 101 πόντους από την ΤΣΣΚΑ, είχε βάλει 96 (στην παράταση όλα αυτά) και είχε ηττηθεί στον μικρό τελικό του φάιναλ φορ του Βερολίνου.