Παναθηναϊκός – Χίμκι 94-85: Διπρόσωπη νίκη

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Χίμκι για την 23η αγωνιστική της Euroleague και διατηρήθηκε στην πορεία προς την οκτάδα της διοργάνωσης.

Ένας Παναθηναϊκός. Μία νίκη. Δύο πρόσωπα. Τα μάτια μας δεν μας γελούν.

Ο Παναθηναϊκός ήταν… διπρόσωπος. Και νικητής (94-85).

Μας άφησε όμως ένα μεγάλο ερώτημα: Ποιο είναι το πραγματικό πρόσωπό του;

Αυτό του επικού πρώτου ημιχρόνου, όπου το… κοντέρ σταμάτησε στους 65 πόντους;

Ή αυτό στο δεύτερο ημίχρονο; Όπου όταν βγήκε εκτός ο Νικ Καλάθης χάθηκε ο ρυθμός. Ενώ στην ουσία ποτέ δε διορθώθηκε το ζήτημα των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ.

Σε μία νίκη δεν πρέπει να χωρά η… γκρίνια. Αν και είναι σίγουρο πως ο Ρικ Πιτίνο θα έχει αρκετά παράπονα.

Αλλά και πολλούς λόγους για να χαμογελάει. Εκείνο το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρεμένο. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε πόντους από παντού. Και έμοιαζε να απολαμβάνει το παιχνίδι.

Ο Ντεσόν Τόμας έκανε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο με 22 πόντους και 9/9 δίποντα!

Στο δεύτερο ημίχρονο, σημαντικό ρόλο έπαιξε η… αφλογιστία του φόργουορντ των «πράσινων». Εκεί βγήκαν μπροστά ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ο Σον Κιλπάτρικ.

Ο Νικ Καλάθης ολοκλήρωσε το ματς με ένα ακόμη εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ, με 13 πόντους και 11 ασίστ, αρκετές από τις οποίες κατέληξαν στον Τόμας.

Η Χίμκι έμεινε ζωντανή στο ματς, χάρη στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Εκεί που ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να την… διαλύσει, οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεκινήσουν με σερί 11-0! Και να μπουν στο παιχνίδι από το πουθενά.

Ολοκλήρωσαν το ματς με 12 επιθετικά ριμπάουντ και στο 24’ είχαν μειώσει το -17 στο -4 (65-61).

Εκεί επικράτησε η ηρεμία. Ο Νικ Καλάθης.  Και οι λύσεις.

MVP: Θα ήταν κρίμα να μην πάρει τον… τίτλο ο Ντεσόν Τόμας. Αν και στην ουσία αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο. Για παράδειγμα οι Καλάθης και Παπαπέτρου είχαν μεγαλύτερη διάρκεια και προσφορά.

Αλλά ας είναι. Είναι σπάνιο για έναν αθλητή στο επίπεδο της Euroleague να φτάνει τους 22 πόντους σε ένα ημίχρονο και χωρίς να αγωνιστεί και στα 20 λεπτά.

UP: Το πρώτο ημίχρονο. Εντυπωσιακό, γεμάτο και μολονότι οι «πράσινοι» υστέρησαν στην άμυνα, δεν φάνηκε. Παράλληλα, οι «πράσινοι» πέρα από τη νίκη, πήραν και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου, με ό,τι και αν σημαίνει αυτό στην περίπτωση μίας ισοβαθμίας (είτε μόνο με τη Χίμκι, είτε μαζί με άλλες ομάδες).

DOWN: Το μέτριο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά και η… καθίζηση των σέντερ του Παναθηναϊκού. Επιθετικά οι Γκιστ, Παπαγιάννης, Πέιν, Βουγιούκας έδωσαν 6 πόντους (όλους ο πρώτος). Αμυντικά ήταν κάκιστοι και εκεί χτυπούσε η Χίμκι για να μείνει στο ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κανένα πρόβλημα για την τριάδα στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρ.Πιτίνο): Τόμας 25 (10/14 δίπ., 1/3 τρίπ., 2/4 βολές, 6 ριμπ., 1 ασίστ, 2 λάθη), Πέιν, Λάνγκφορντ 10 (2 τρίπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ, 4 κλεψ.), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 12 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Γκιστ 6 (0/3 δίπ., 6/6 βολές), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 17 (5/6 δίπ., 1/4 τρίπ., 4/4 βολές), Καλάθης 13 (3/5 δίπ., 2/2 τρίπ., 1/3 βολές, 3 ριμπ., 12 ασίστ, 2 κλεψ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6.

ΧΙΜΚΙ (Ρ.Κουρτινάιτις): Μποστ 9 (3), Κρόκερ 15 (3), Βιάλτσεφ 2, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1/5 δίπ., 1/4 τρίπ., 9 ασίστ), Μόνια 2, Ζούμπκοφ 8 (6/6 βολές), Τζένκινς 9 (1), Τόμας 18 (7/12 δίπ., 4/5 βολές, 11 ριμπ.), Μίκι 17 (7/12 δίπ., 3/4 βολές, 8 ριμπ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Χίμκι 94-85: Διπρόσωπη νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.