EUROLEAGUE

Ρεάλ Μαδρίτης- Εφές 82-76 : Πολύ βαριά φανέλα!

Η Ρεάλ έκανε νέα ανατροπή, όπως και στο Game 3, στην τελευταία περίοδο, νίκησε 82-76 την Εφές κι απέδειξε ότι διαθέτει υπερηφάνεια και πολύ… βαριά φανέλα.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Όπως ακριβώς μείωσε σε 2-1 η Ρεάλ έτσι ακριβώς ισοφάρισε σε 2-2. Με ανατροπή στην τελευταία περίοδο καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 72-59 και πέρασε με 74-73! Μορφή για τους νικητές ο Γκαρούμπα. Ένας από τους παίκτες που εκφράζει το μέλλον της «Βασίλισσας» όταν αποχωρήσει η δοξασμένη γενιά. Τρομερό 25-10 των Μαδριλένων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Την Τρίτη του Πάσχα (4/5-20:30) ο καθοριστικός πέμπτος αγώνας στην Κωνσταντινούπολη

Η Ρεάλ είχε φοβερό ξεκίνημα όταν προηγήθηκε με 17-0 (!) και η Εφές σκόραρε μετά από 5’43’’ αγώνα με τρίποντο του Σιμόν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο αγώνας άλλαξε μορφή όταν οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 23-22 στο 12’. Ενώ έτρεξαν στη συνέχεια σερί 11-0 για να πάρουν και διαφορά (37-27 στο 16’). Ο Μπομπουά με 4/4 τρίποντα οδηγούσε την Εφές που είχε συνολικά 8/13 (!) έξω από τα 6,75μ. μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Γάλλος συνέχισε το… βιολί του όταν έφτασε τους 19 πόντους με 5/5 τρίποντα και η Εφές ξέφυγε 44-31 στο 18’ αλλά και με 47-31 λίγο αργότερα (10/15 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο).

Το κρεσέντο του Κάρολ και ο εξαιρετικός Γκαρούμπα έφεραν την Ρεάλ κοντά (51-55) στο 23’ αλλά η Εφές με σερί 11-0 αποσπάστηκε και πάλι (66-51 στο 27’). Στο 30’ η Εφές ήταν μπροστά με 66-57 καθώς οι Μαδριλένοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να επιστρέψουν στον αγώνα.

Στο 36’ η Ρεάλ είχε μειώσει σε 73-69 κι έκανε την ύστατη προσπάθεια για να πάει τη σειρά στο 2-2.

Ο αγώνας άρχισε να θυμίζει την… προ διημέρου αναμέτρηση όταν οι Μαδριλένοι είχαν κάνει ολική ανατροπή με σερί 14-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Με 2’28’’ για το φινάλε, ο εκπληκτικός Γκαρούμπα έφερε τη Ρεάλ πιο κοντά (73-71) και το επιμέρους σκορ στο 12-1!!! Το λάθος του Μορμάν έδωσε νέα ευκαιρία στην Ρεάλ που δεν την έχασε καθώς ο Αμπάλντε με τρίποντο πήγε το επιμέρους σκορ στο 15-1 και το συνολικό στο 74-73 για τους Μαδριλένους.

Με 1’26’’ για το φινάλε ο Μίσιτς είχε 1/2 βολές και στη συνέχεια ο Γιουλ 2/2. Η Ρεάλ ήταν μπροστά με 76-74 όταν ο Σίνγκλετον με 52’’ για το φινάλε αστόχησε σε δίποντο και οι Μαδριλένοι κέρδισαν την κατοχή. Ο Γιουλ αστόχησε σε τρίποντο όπως και ο Λάρκιν και 12’’ πριν το τέλος ο Ρούντι Φερνάντεζ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 78-74

Ακολούθησαν βολές: Ο Λάρκιν είχε 2/2 (μείωσε σε 78-76), ο Γιούλ  με 7,2’’ να απομένουν τον μιμήθηκε (80-76) ενώ το άστοχο τρίποντο του Μπομπουά έβαλε οριστικό τέλος. Οι βολές του κορυφαίου, Γκαρούμπα, έγραψαν τον επίλογο.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ, Φερνάντεζ 8, Αμπάλντε 7, Τάιους 7, Λαπροβίτολα, Ρέγιες, Αλοσέν 3, Γκαρούμπα 24, Κάρολ 20, Γιουλ 8, Τόμπκινς 6, Τέιλορ.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 22, Μπομπουά 23, Σίνγκλετον 5, Σανλί, Μορμάν, Μίσιτς 9, Άντερσον 3, Ντάνστον 8, Σιμόν 6.