EUROLEAGUE

Βιλερμπάν- Χίμκι 90-84: Ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο

Η Βιλερμπάν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να επικρατήσει 90-84 στην Λιόν της Χίμκι. Στο 5-9 πλέον οι Γάλλοι, υποχώρησε κι άλλο η Χίμκι που βρίσκεται στο 2-13.

Βιλερμπάν
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Με ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο κι επιμέρους σκορ 29-19 η Βιλερμπάν ανέτρεψε το σε βάρος της 43-51 του ημιχρόνου. Οι Ρώσοι με τον Μπούκερ να κάνει σπουδαίο παιχνίδι είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Η Βιλερμπάν επέστρεψε, προηγήθηκε 72-70 στο 30’ ενώ στα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν οι παίκτες της ψύχραιμοι στις βολές.  Στα τελευταία 2’44’’ (και με το σκορ στο 79-77 υπέρ τους) οι παίκτες των γηπεδούχων σκόραραν σχεδόν μόνο με βολές και συγκεκριμένα είχαν 9/10. Το μοναδικό δίποντο που πέτυχαν (18’’ πριν το τέλος) με τον Λάιτι ήταν και καθοριστικό καθώς έκανε το σκορ 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 43-51, 72-70, 90-84

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ):  Φρίμαν 5, Καουντί 5, Λακόμπ 3, Ντιοτ 3, Φαλ 16, Νουά 5, Χέις, Λάιτι 14, Γιαμπουσελέ 20, Κόουλ 19

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 14, ΜακΚόλουμ 3, Τίμα 9, Καράσεφ 3, Ζάιτσεφ 9, Γιόβιτς 3, Μπούκερ 26, Γέρεμπκο 10, Μπέρτανς, Μάικι 7