ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Μουντομπάσκετ 2019: Νίκες για Νιγηρία και Ιράν

Μουντομπάσκετ 2019: Η Νιγηρία και το Ιράν ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στους αγώνες κατάταξης 17-32.

Μουντομπάσκετ
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Νιγηρία επικράτησε με 83-66 της Ακτής Ελεφαντοστού και πλέον μετράει ρεκόρ 2-2 έναντι 0-4 της αντιπάλου της.

Οι Νιγηριανοί έφτασαν ακόμη και στο +10 στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελικά έκλεισε στο 24-18.

Γενικότερα, έχασαν μόλις για 1 λεπτό το προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε στο 37-35.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019 – Το πανόραμα της διοργάνωσης

Ο Ντίον Τόμσον με 10 πόντους ξεχώρισε.

Η ομάδα του Νόουρα έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας τελικά τη νίκη με 83-66 και παράλληλα το προβάδισμα για το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 37-35, 63-46, 83-66

Νιγηρία (Νόουρα): Αμίνου 13, Ντιόγκου 6, Έρικ 9, Ιροέγκμπου 5, Οκότζι 2, Οκόγιε 10, Γιούντο 13, Ούζο 10, Βίνσεντ 15

Ακτή Ελεφαντοστού (Πόβια): Άμπουο 4, Ατζέζι 5, Μπάμπα 7, Ντιαμπατέ 10, Έντι 4, Κονέ 12, Πάμπα 3, Τόμπσον 19, Ζέρμπο 2

Μουντομπάσκετ: Με το δεξί και το Ιράν

Από τη μεριά του, το Ιράν πέτυχε την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση, επικρατώντας 71-62 της Τυνησίας και έτσι έφτασε στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-28, 45-48, 62-71

Αγκόλα (Βόιτ): Αντόνιο 10, Κονσεϊσάο 2, Γκονσάλβες 4, Χοακίμ 10, Μπούνγκα 2, Μουρ 6, Μοράις 17, Μορέιρα 4, Πάουλο 7
Ιράν (Σαντιντάμπ): Γκεραμπίπουρ 11, Χανταντί 9, Χασαντέ 6, Χοσεζντε, Τζαμσιντί 6, Μασαγιεκ 2, Μοζαφαριανάνι 5, Καμπαραμί 21 , Ροσταμπούρ 4, Γιαχαλιντεκόρντι 5, Ζανγκενε 2