FIBA EUROPE CUP

Αρης – Κατάγια 70-79: Κακός Άρης, χείριστη ήττα

Tην ήττα με 79-70 γνώρισε ο Άρης από την φινλανδική Κατάγια στο «Nick Galis Hall» για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Fiba Europe Cup.

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Tην ήττα με 79-70 γνώρισε ο Άρης από την φινλανδική Κατάγια στο «Nick Galis Hall» για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Fiba Europe Cup.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και έφτασε προηγούμενη στο πρώτο δεκάλεπτο με 29-16. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια (42-42) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το άσχημο θέαμα των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκε, με την καλή παρουσία του Μπελ να μην αρκεί για έρθει η νίκη. Οι λιγοστοί φίλοι της ομάδας της Θεσσαλονίκης που βρέθηκαν στο γήπεδο έφυγαν απογοητευμένοι, αποδοκιμάζοντας τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79.

ΑΡΗΣ (Β. Αγγέλου): Μπελ 18 (1), Μπχωρίδης 2, Φλιώνης, Κάιζερ 17 (6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (1), Χάρις 6 (2), Τζόουνς 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΓκί 6 (2/8 βολές), Βεργίνης 2.

ΚΑΤΑΓΙΑ (Γ. Στεν): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουολίλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).