ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηρακλής- ΠΑΟΚ 73-84: Στα ζόρια ξεχωρίζουν οι ζόρικοι

Μετά από ένα σκληρό παιχνίδι και σε δύσκολη έδρα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-63 αφού έδειξε καλύτερο και πιο οργανωμένο πρόσωπο από τον Ηρακλή

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη στο «Ιβανώφειο» () απέναντι στον Ηρακλή και να πατήσει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.
Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη στο «Ιβανώφειο» (84-73) απέναντι στον Ηρακλή και να πατήσει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Ήταν δίκαιη η νίκη του ΠΑΟΚ που παρουσίασε πολλές περισσότερες λύσεις από τους γηπεδούχους, στα κρίσιμα σημεία. Και ειδικά στην τελευταία περίοδο, όταν απέναντι στην πίεση του Ηρακλή, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έβγαλε προσωπικότητα κι έφτασε στην επιτυχία.

Πλέον ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται στο 7-7 μαζί με το Περιστέρι στην πρώτη εξάδα. Ο Ηρακλής υποχώρησε στο 3-11 (όσο και ο Ιωνικός Νίκαιας) στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν δίπλα στον ανίκητο Μάρβιν Τζόουνς προστέθηκαν περισσότεροι παίκτες. Ο Γιάνκοβιτς προσέφερε λύσεις, ο Μάντζαρης έδωσε ωριμότητα και ο Τολιόπουλος το κάτι παραπάνω ενώ ο Λοβ ήταν η σταθερή αξία!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 39-32 στο ημίχρονο αλλά μετά τη μεγαλύτερη σε διάρκεια διακοπή για το ημίχρονο (οι διαιτητές ζήτησαν και δικαίως να βγουν οι υπεράριθμοι) αλλά ο Ηρακλής μπήκε με περισσότερη ενέργεια. Με συνεχόμενα τρίποντα πέρασε μπροστά με 47-44 αλλά ο ΠΑΟΚ συνήλθε, αντέδρασε κι έπαιξε κανονικό μπάσκετ απέναντι στους «ηρωισμούς» των γηπεδούχων.

Η άνοδος του Γκριν σ’ εκείνο το σημείο έδωσε στους φιλοξενούμενους «αέρα υπεροχής» και ένα +5 στο τέλος της 3ης περιόδου (59-54).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ που έβγαλε πολλούς πρωταγωνιστές και με τον Ρίβερς να ανεβαίνει ξέφυγε με 70-58 στο 34’. Και στη συνέχεια τα 3/3 τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο 80-64 με 3’16’’ για το τέλος του αγώνα δίνοντας έτσι τη «χαριστική βολή» στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σκορδίλης 14, Ρότεν 7, Χένρι 13, Φίλλιος 3, Ντολεζάι 2, Γουντς, Σταμάτης 9, Γκάρετ 15, Άμπρααμς, Παπαδάκης 10

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου, ΝτιΛέο 2, Μάντζαρης 5, Τζόουνς 20, Γιάνκοβιτς 10, Ρίβερς 8, Λι 2, Γκριν 7, Λοβ 16, Καμπερίδης, Τολιόπουλος 14