ΜΠΑΣΚΕΤ

Καρδίτσα – Ιωνικός Νίκαιας 85-83: Ανατροπής καρδιάς και παραμονή για την ομάδα του Μπουρούση!

Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Καρδίτσα εξασφάλισε την παραμονή της στην Basket League, εν αντιθέσει με τον Ιωνικό που υποβιβάστηκε στην Α2 Ανδρών.

Καρδίτσα - Ιωνικός Νίκαιας 85-83: Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Καρδίτσα εξασφάλισε την παραμονή της. Έπεσε ο Ιωνικός.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Καρδίτσα – Ιωνικός Νίκαιας 85-83: Με κορυφαίο τον Ρομπέρτο Γκάλινατ που σημείωσε 31 πόντους (εκ των οποίων ένα καθοριστικό τρίποντο για το 83-83), οι νεοφώτιστοι καρδιτσιώτες εξασφάλισαν την παραμονή του στη Basket League και την επόμενη σεζόν. Στην Α2 Ανδρών (Elite League) υποβιβάστηκε ο Ιωνικός.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μεγάλη ανατροπή, καθώς οι φιλοξενούμενοι με 12 ολόκληρους πόντους (67-79), 3,5 λεπτά πριν από το τέλος, έχοντας ηγέτη τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (29π.).

Ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν εγκατέλειψαν ποτέ τη μάχη και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-4 σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα, έφεραν τα πάνω-κάτω και πέτυχαν την παραμονή τους!

Με το σκορ στο 83-83 ο Πρίτζετ ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών για την Καρδίτσα και στην τελευταία επίθεση του αγώνα (απέμεναν 18”) ο Ιωνικός αστόχησε στην επίθεσή του σε λέι απ του Στιβ Μπαρτ.

Η κόρνα της λήξης  βρήκε παίκτες και οπαδούς που γέμισαν το κλειστό και δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα να πανηγυρίζουν έξαλλα. Λίγο πιο δίπλα ο Γιάννης Μπουρούσης χαιρόταν και αυτός με τη σειρά του, έχοντας παρακολουθήσει όρθιος από τον αγωνιστικό χώρο το παιχνίδι μέσα σε μεγάλη αγωνία.

Με 5-17 ολοκληρώνει την κανονική περίοδο η Καρδίτσα, με 4-18 ο Ιωνικός που είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι στη Νίκαια με 78-71, δεν αποδείχθηκε όμως αρκετή αυτή η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 42-46, 56-61, 85-83

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 13 (9 ριμπάουντ) , Αγραβάνης 2 (5 ριμπάουντ) , Γκιουζέλης 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Γουέστ 3 (1/5 τρίποντα), Γκάλινατ 31 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13/14 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πρίτζετ 17 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Αθηναίου 2 , Χάντερ 5 (1) , Γκάμπροβσεκ 2 (2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος

Ιωνικός Νίκαιας (Κωστής): Σίμονς 3 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λενέλ 10 (6 ριμπάουντ) , Αρσενόπουλος 11 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Λέισι 4 , Μπέμπης, Χόκινς 13 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ) , Αγγελόπουλος 4, Μάιερς 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μπαρτ 29 (5/12 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη)

Basket League: Η βαθμολογία σε 22 αγωνιστικές