ΜΠΑΣΚΕΤ

«Κατέρρευσε» στο β’ ημίχρονο η Ελλάδα – Ήττα από την Γερμανία στην πρόβα πριν το Μουντομπάσκετ

Η Εθνική ομάδας ηττήθηκε από τη Γερμανία με 84-71 στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας ενόψει Mundobasket 2023

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά τη… φυσιολογική ήττα από τις ΗΠΑ, η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι στο Άμπου Ντάμπι πριν την έναρξη του MundoBasket 2023.

Απέναντι στην ομάδα που μας άφησε εκτός τετράδας στο περασμένο Ευρωμπάσκετ, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν κατάφερε νε διασκεδάσει τις εντυπώσεις απέναντι στη Γερμανία, γνωρίζοντας την ήττα με 84-71 στο Άμπου Ντάμπι.

Στο πρώτο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες έδειξαν να κινούνται… ήδη σε ρυθμούς επίσημων παιχνιδιών, κάτι που μαρτυρά και το σκορ 32-33.

Μάλιστα, η Εθνική ξεκίνησε πολύ άσχημα από την περιφέρεια (0/6 τρίποντα), παίρνοντας μπρος μερικά λεπτά πριν την ανάπαυλα με τα διαδοχικά τρίποντα από τους Τόμας Γουόκαπ, Νίκο Ρογκαβόπουλο και Λευτέρη Μποχωρίδη.

Κατά τα άλλα, το… μενού περιελάμβανε αρκετές καλές άμυνες αλλά και αρκετά λάθη.

Άλλη Ελλάδα στο β΄ημίχρονο

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε ριζικά, με τους Γερμανούς να επικρατούν στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 31-23!

Μάλιστα, κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η Εθνική στα δύο πρώτα λεπτά έχασε τη συγκέντρωσή της τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Η ουσία είναι πως Εθνική πλέον ετοιμάζει… βαλίτσες για Μανίλα, εκεί όπου θα ξεκινήσει την προσπάθειά της στις 26 Αυγούστου, με όνειρο να μείνει έως τους αγώνες της 10ης Σεπτεμβρίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 32-33, 55-64, 71-84

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Παπανικολάου, Μήτογλου 16, Παπαγιάννης 4, Λούντζης 2, Γουόκαπ 12, Μποχωρίδης 6, Ρογκαβόπουλος 15, Χατζηδάκης 5, Παπαπέτρου 2, Λαρεντζάκης 6, Μωραϊτης 3

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Φ. Βάγκνερ 14, Φόγκτμαν 10, Τάις 15, Ομπστ 6, Σρούντερ 15, Λο 7, Μπόνγκα, Τίμαν 4, Χόλατζ, Μ. Βάγκνερ 13, Γκιφάι, Κράμερ