ΜΠΑΣΚΕΤ

«Λύγισε» στο φινάλε η Εθνική μπάσκετ U16 και πάει για το χάλκινο στο Ευρωμπάσκετ

Στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ U16 θα μετάσχει η Εθνική Παίδων μετά την ήττα της με 77-71 από την Ισπανία στα ημιτελικά.

«Λύγισε» στο φινάλε η Εθνική μπάσκετ U16 από την Ισπανία, χάνοντας τελικά με σκορ 77-71 και πάει για το χάλκινο στο Ευρωμπάσκετ U16.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Παρά το γεγονός οτι η Εθνική μπάσκετ U16 προηγήθηκε με 12 πόντους (63-51) οκτώ λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα με την Ισπανία, τελικά ηττήθηκε με 77-71 και πλέον θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U16 που διεξάγεται στα «Δύο Αοράκια».

Ο αντίπαλος της Εθνικής Παίδων θα προκύψει από τον ηττημένου του ζευγαριού Γαλλία-Σερβία που αγωνίζονται απόψε στις 21:00.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού με την Ισπανία, η Εθνική μπάσκετ U16 ήταν μπροστά στο σκορ έχοντας εικόνα νικητή, μέχρι και τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου (56-67 στο 35′). Δυστυχώς όμως η Ισπανία έτρεξε ένα 21-4(!) στα τελευταία πέντε λεπτά, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κάνει πολλά, λάθη, να σκοράρει με το «σταγονόμετρο» και εν τέλει να «λυγίζει» στο τέλος.

Η Ελλάδα είχε πρώτους σκόρερ τον Ηλία Χαϊδεμένο με 16 πόντους, τον Αθανάσιο Ασημένιο με 13, ενώ 11 είχε ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου. Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη πλήρωσε τα 23 λάθη που έκανε, ενώ είχε μόλις 12 ασίστ. Επίσης σουτάραμε με μόλις 27,78% στα τρίποντα (5/18) και με μόλις 61,54% στις βολές (16/26).

Από την πλευρά τους οι Ισπανοί είχαν ναι μεν 22 λάθη, αλλά είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Χαβιέ Βίγκερ με 20 πόντους και τον Μάρκος Ζουρίτα με 17. Επίσης η Ισπανία ήταν άστοχη στις βολές, έχοντας 61,11%, όμως σούταρε 36(!) ευστοχώντας στις 22.

Μεγάλη ζημιά και στα ριμπάουντ με τους «φούριας ρόχας» να έχουν 18 επιθετικά και συνολικά 48 και την Εθνική μπάσκετ U16 να έχει μόλις 8 επιθετικά και 30 στο σύνολο.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 40-40, 51-56, 77-71