ΜΠΑΣΚΕΤ

Με άνεση και πολλούς πρωταγωνιστές έκανε το 1-0 ο Προμηθέας κόντρα στον Άρη

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε το 1-0 κόντρα στον Άρη επικρατώντας με σκορ 79-60.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε επίδειξη… ανωτερότητας, επικρατώντας με 79-60 του Άρη στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης της Basket League.

Ο Χάμιλτον ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, αφού πέτυχε 14 πόντους, ενώ μάζεψε τρία ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ. Παράλληλα, είχαν άλλους τέσσερις παίκτες που ξεπέρασαν τους δέκα πόντους, με τους Ετσενίκε και Ρέινολντς να έχουν 13, τον Χέιλ 12 και τον Κάουαν να πετυχαίνει 10 πόντους.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα, παίρνοντας με μεγάλη ευστοχία από τα 6,75 το προβάδισμα με 14-2. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-16.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν «ανάσα» με κάποια μακριά σουτ, πλησιάζοντας έτσι στο σκορ και με το επιμέρους 12-19 κατάφεραν να φτάσουν στο ημίχρονο με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 37-35.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έβρισκε απαντήσεις από το τρίποντο και οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί στο τρίτο δεκάλεπτο προκειμένου να πάνε με διαφορά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Το επιμέρους σκορ ήταν 27-21 με τους παίκτες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 55-46.

Ο Ρέινολτνς με δύο γρήγορα τρίποντα ανέβασε πάλι τη διαφορά στο 61-47, με τα πράγματα να γίνονται δύσκολα για τους «κιτρινόμαυρους» στα εναπομείναντα λεπτά. Οι Πατρινοί ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, πάτησαν… γκάζι και έχτισαν μεγάλη διαφορά, ολοκληρώνοντας το ματς με σκορ 79-60.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60