ΜΠΑΣΚΕΤ

Με Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ «καθάρισε» ο Ολυμπιακός τη μαχητική Καρδίτσα (vid)

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στην αντεπίθεση της Καρδίτσας για να νικήσει το ματς με 61-77.

Τις εντυπώσεις μπορεί να κέρδισε η Καρδίτσα για τη μαχητικότητά της στο σημερινό παιχνίδι της Basket League όμως ο Ολυμπιακός έκαμψε όποια αντίσταση βρήκε για το τελικό 61-77.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Σάσα Βεζένκοφ (20π, 2ρπ, 3κλ.), τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ( 12π., 5ρ.) ο οποίος έδειξε έτοιμος να προσφέρει μετά τον τραυματισμό του, αλλά και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος έκανε πολύ ώριμο παιχνίδι με 11 πόντους και 4 ασίστ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο στους παίκτες του.

Για την Καρδίτσα ο Νέιτ Γουότσον τράβηξε όλα τα βλέμματα καθώς κυριάρχησε απέναντι σε Φαλ και Ράιτ σημειώνοντας 16 πόντους και κατεβάζοντας 7 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Ματ Λιούις με 17 πόντους.

Καρδίτσα – Ολυμπιακός: Πως κύλησε το ματς

Με χαμηλό σκορ ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να βρει ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι τα 5 πρώτα λεπτά του ματς για τους ερυθρόλευκους είχε σκοράρει μόνο ο Βεζένκοφ ενώ και η Καρδίτσα είχε πρωταγωνιστές τους Λιούις και Γουότσον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο ορεξάτος και με 27 πόντους έβαλε το «νερό στο αυλάκι» για τη νίκη. Πρωταγωνιστές σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ο οποίος μέτρησε 7 πόντους και 4 ασίστ αλλά και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ο οποίος έδειξε να βρίσκει ρυθμό για τη συνέχεια.

Την ίδια ώρα για την Καρδίτσα ο Νέιτ Γουότσον έκανε ότι ήθελε ψηλά στη ρακέτα του Ολυμπιακού μετρώντας 4 εκπληκτικά καρφώματα απέναντι σε Ράιτ και Φαλ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα εύσημα πρέπει να αποδοθούν στην προσπάθεια που έκανε η Καρδίτσα. Με όμορφο μπάσκετ και πολύ ενέργεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 12-2 για να καταφέρουν να κάνουν το 28-45 του ημιχρόνου σε 40-48 και 44-50.

Την απάντηση στην αντίδραση των γηπεδούχων έδωσαν οι Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Δύο τεχνικές ποινές στον Δίπλαρο τον έβγαλαν εκτός παιχνιδιού και βοήθησαν τον Ολυμπιακό να πάρει ξανά διψήφια διαφορά με 46-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκο μοίρασαν τη μπάλα, ο Πίτερς βρήκε επίσης σκορ ενώ στα τελευταία λεπτά με τη διαφορά να βρίσκεται στο +20 μπήκε και ο μικρός Σπάρταλης για να πάρει λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ «καθάρισε» ο Ολυμπιακός τη μαχητική Καρδίτσα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.