NBA

Η απίστευτη εμφάνιση του Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετή! (vid)

Πήγε να πάρει μόνος του το ματς ο «Greek Freak» αλλά οι Μάβερικς ανέκοψαν το σερί των «Ελαφιών»

Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρά τους 48 (!) πόντους του δεν κατάφερε… μόνος του να διευρύνει το σερί των Μπακς, το οποίο τελικά σταμάτησε στο 18-0. Οι εκπληκτικοί Μάβερικς (παρότι χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς) τους νίκησαν με 120-116.

Οι Μπακς παρατάχθηκαν χωρίς τον Μπλέντσο και ο Γιάννης τράβηξε… κουπί. Ο «Greek Freak» σκόραρε αλλά δεν είχε συμπαράσταση και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 56-59, με το Ντάλας να δείχνει έτοιμο να απειλήσει το σερί των «Ελαφιών». Ο Κόρβερ έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μάβερικς: Ηρεμία για Ντόντσιτς – Υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα (vid)

Στην τέταρτη περίοδο με δύο απίθανα τρίποντα του Πορζίνγκις, η διαφορά πήγε στους 14 (91-105).

Στα τελευταία λεπτά, ο Αντετοκούνμπο σκόραρε ασταμάτητα και μάλιστα με δικό του καλάθι, το σκορ έγινε 116-119 με έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η βολή του ήταν άστοχη, ο Μπράουν πήρε το ριμπάουντ αλλά κόπηκε από το Πορζίνγκις και όλα τελείωσαν για τους Μπακς, το σερί των οποίων σταμάτησε στο 18-0.

Σε ό,τι αφορά το σκοράρισμα, για το Μιλγουόκι (24-4) ο Αντετοκούνμπο είχε 48 πόντους (11/16β., 17/25διπ., 1/6τρ.), 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, ο Κόρβερ 17 πόντους, ο Ιλιασόβα 11 πόντους.

Από πλευράς Ντάλας (18-8) ο Πορζίνγκις είχε 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κάρι 26 πόντους, ο Φίνει Σμιθ 15 πόντους.