NBA

«Καθάρισε» και τους Γουόριορς, με «30άρα», ο Γιάννης! (vids)

Συνεχίζουν σε… ξέφρενο ρυθμό οι Μιλγουόκι Μπακς!  «Θύμα» τους αυτή τη φορά οι αδύναμοι φέτος Γουόριορς τους οποίους η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο νίκησε με 107-98. Πρώτος και καλύτερος για μία ακόμη φορά ο «Greek Freak» με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Αυτή τη φορά ο «Κούνμπο» ήταν άστοχος...

«Καθάρισε» και τους Γουόριορς με «30άρα» ο Γιάννης! (vids)
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Αυτή τη φορά ο «Κούνμπο» ήταν άστοχος από το τρίποντο (1/7), έχοντας 10/21 εντός παιδιάς και 9/13 βολές.

Στο 33-6 πλέον το ρεκόρ των Μπακς, στο 9-30 αυτό των «πολεμιστών» με τα «ελάφια» να έχουν πάει το ρεκόρ τους στα τελευταία 10 ματς στο 8-2.

Αυτή τη φορά τα «ελάφια» δεν έπιασαν σούπερ απόδοση με το παιχνίδι να είναι αρκετά κλειστό και ουσιαστικά μόνο στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι να αποκτούν μια διαφορά (28-20 το επιμέρους σκορ).

Στην τρίτη περίοδο η «παρέα» του Γιάννη φάνηκε ότι θα «καθάριζε» το παιχνίδι, όταν ξέφυγε με 13 πόντους (59-72), ωστόσο οι Γουόριορς έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να πλησιάσουν στο -5 (96-101) με 1.5 λεπτό για τη λήξη.

Στην επόμενη επίθεση όμως ο Ομάρι Σπέλμαν δεν βρήκε στόχο από το τρίποντο με τους Μπακς να αποδεικνύονται εύστοχοι από τη γραμμή των βολών (6/6, οι 4 από τον Γιάννη) και έτσι να καπαρώνουν τη νίκη.

Να σημειώσουμε ότι ο Γιάννης, όπως είχε κάνει και πριν από λίγο καιρό με ένα κοριτσάκι, έδωσε τα παπούτσια του σε δύο παιδάκια (ενά αγόρι κι ένα κορίτσι), με αποτέλεσμα το αγόρι να δακρύσει!

Ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους  ήταν και αυτός στους διακριθέντες, όπως και Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Άλεκ Μπερκς είχε 19 πόντους και οι Γκλεν Ρόμπινσον και Ντάμιον Λι από 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-19, 39-47, 72-81, 98-107

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 5 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπινσον 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 10 (11 ριμπάουντ), Μπάουμαν 7 (1), Λι 15 (4), Σπέλμαν 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 10 (1), Πασκάλ 4, Πουλ, Έβανς 2, Μπερκς 19 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 21 (6/16 σουτ, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 12 (2), Μπλέντσο 16, Μάθιους 3 (1), Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 4, ΝτιΒιντσέντζο 8, Κόνατον 9 (1), Κόρβερ 4 (1).