NBA

Μάβερικς – Κλίπερς 122-130: Λέοναρντ on fire – Χτύπησε ο Ντόντσιτς! (vids)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κουάι Λέοναρντ και τους Ίβιτσα Ζούμπατς και Λάντρι Σάμετ να στέκονται άξια στο πλευρό του, οι Κλίπερς νίκησαν τους Μάβερικς με 130-122 και έκαναν το 2-1 στη σειρά. Η ομάδα του Ντάλας στο τέλος του ματς λιγότερο ενδιαφέρθηκαν για την ήττα από τους Κλίπερς και περισσότερο για την κατάσταση του Λούκα...

Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κουάι Λέοναρντ και τους Ίβιτσα Ζούμπατς και Λάντρι Σάμετ να στέκονται άξια στο πλευρό του, οι Κλίπερς νίκησαν τους Μάβερικς με 130-122 και έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Η ομάδα του Ντάλας στο τέλος του ματς λιγότερο ενδιαφέρθηκαν για την ήττα από τους Κλίπερς και περισσότερο για την κατάσταση του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε στην τρίτη περίοδο. Ο Σλοβένος επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο για να δοκιμάσει το πόδι του, ωστόσο αποχώρησε εκ νέου λίγο αργότερα και πλέον στο Ντάλας βρίσκονται σε αναμμένα κάρβουνα.

Σε ό,τι αφορά τη ροή του αγώνα, το σύνολο του Λoς Άντζελες ξέσπασε στη δεύτερη περίοδο, ξέφυγε με 54-68 και έκτοτε δεν έχασε το σαφές προβάδισμα.

1200+ παιχνίδια καζίνο και καθημερινές προσφορές*

*Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις +21

Ο Λέοναρντ με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, με τον Σάμετ να προσθέτει 18 πόντους και τον Ζούμπατς 15 πόντους, ενώ ο Πολ Τζορτζ έμεινε στους 11 πόντους με 3/16 σουτ.

Από πλευράς Μάβερικς, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 34 πόντους και 13 ριμπάουντ, οι Σεθ Κάρι και Τιμ Χάρνταγουεϊ από 22 πόντους και ο Ντόντσιτς 13 πόντους (με 4/14 σουτ), 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-23, 54-68, 85-102, 122-130

Μάβερικς (Καρλάιλ): Κλέμπερ 5 (1/5 σουτ), Πορζίνγκις 34 (5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 22 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 13 (4/14 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κιντ-Γκίλχριστ, Μαριάνοβιτς 3, Μπερκ 10 (2), Ράιτ 2, Κάρι 22 (4)

Κλίπερς (Ρίβερς): Λέοναρντ 36 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μόρις 14 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζούμπατς 15 (6 ριμπάουντ), Τζορτζ 11 (3/16 σουτ, 1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμετ 18 (3), Γκριν 7 (1), Χάρελ 13, Τζάκσον 6 (2), Γουίλιαμς 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαν, Κόφι