NBA

NBA αποτελέσματα: Κοντά στην… σκούπα οι Σίξερς – Νίκη για τους Τζαζ

Στο NBA οι Σίξερς επικράτησαν των Γουίζαρντς, ενώ οι Τζαζ με την νίκη τους επί των Γκρίζλις πέρασαν μπροστά με 2-1.

Συντάκτης: Γιώργος Διπλοΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Στο NBA, οι Μπακς κέρδισαν τους Χιτ, με 120-103 και έκαναν το 4-0 στην σειρά. Στα παιχνίδια που έγιναν αργότερα οι Σίξερς είναι κοντά και αυτοί στην… σκούπα, ενώ οι Τζαζ έφτασαν την σειρά με τους Γκρίζλις στις 2-1 νίκες.

NBA αποτελέσματα

Γουίζαρντς – Σίξερς 103 -132

Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Σίξερς, που κέρδισαν εκτός έδρας τους Γουίζαρντς με 132-103. Έτσι βρίσκονται μία ανάσα, από το να περάσουν στην επόμενη φάση, καθώς χρειάζονται μόλις μία νίκη.

Ο Εμπίντ ήταν ασταμάτητος με 36 πόντους και 8 ριμπάουντ, σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ο Γουέστμπρουκ έκανε τριπλ-νταμπλ με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ αλλά και 10 ασίστ

Γουίζαρντς: Χατσιμούρα 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέρτανς 8 (1/5 τρίποντα), Λεν 2, Γουέστμπρουκ 26 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπιλ 25 (10/26 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλ, Λόπεζ 4, Γκάφορντ 16 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νέτο 2 (1/12 σουτ, 0/6 τρίποντα), Μ΄΄αθιους 3, Μπόνγκα

Σίξερς: Χάρις 20 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 15 (5), Εμπίντ 36 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σίμονς 14 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάρι 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σκοτ 6 (2), Ριντ, Χάουαρντ 5 (9 ριμπάουντ), Μάξεϊ 5, Θάιμπουλ 5, Μίλτον 4, Κορκμάζ 3 (1), Τζο, Χιλ 5 (1)

Γκρίζλις – Τζαζ 111-121

Οι Τζαζ με τους Κόνλεϊ και Μίτσελ να κάνουν την διαφορά επικράτησαν με 121-111, των Γκρίζλις και πλέον βρίσκονται με 2-1, μπροστά στις νίκες, στην σειρά.

Ο Μίτσελ πέτυχε συνολικά 29 πόντους, ενώ ο Κόνλεϊ είχε 27, με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο, καθώς πέτυχε 7/10.

Οι Γκρίζλις είχαν και αυτοί τους δύο παίκτες που ξεχώρισαν επιθετικά. Ο Μοράντ σημείωσε 29 πόντους, ενώ ο Μπρουκς 27. Η ομάδα της Γιούτα διατηρούσε διαφορές πάνω από 10 πόντους με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 51-62.

Οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την διαφορά (76-80) στην τρίτη περίοδο. Με αντεπίθεση διαρκείας, πέρασαν μπροστά στην τέταρτη με 109-107, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 12-0 και… καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Γκρίζλις: Τζάκσον 9 (3/11 σουτ, 1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Άντερσον 11 (1/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρουκς 27 (11/24 σουτ, 1/7 τρίποντα), Βαλαντσιούνας 10 (13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μοράντ 28 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Κλαρκ, Τζόουνς 3 (1), Άλεν 17 (5), Μπέιν 3 (1), Μέλτον 3 (1)

Τζαζ: Ο’Νιλ 12 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 15 (14 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 27 (7/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίτσελ 29 (2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Νιάνγκ 3 (1), Φέιβορς 2 (8 ριμπάουντ), Κλάρκσον 15 (2), Ινγκλς 3 (1), Όνι