NBA αποτελέσματα: Ο Γιόκιτς δεν… βλέπει κανέναν – Άπιαστος Γουίλιαμσον και 50άρες για Τέιτουμ και Λαβίν (vids)

NBA αποτελέσματα: Πλούσιο γι' άλλη μία μέρα το πρόγραμμα στο NBA, με τους κορυφαίους παίκτες του πλανήτη να προσφέρουν θέαμα αλλά και ουσία.

Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

NBA αποτελέσματα: Πλούσιο γι’ άλλη μία μέρα το πρόγραμμα στο NBA, με τους κορυφαίους παίκτες του πλανήτη να προσφέρουν θέαμα αλλά και ουσία.

NBA αποτελέσματα: Ο Νίκολα Γιόκιτς δεν… βλέπει κανέναν. Ήταν ξανά ο κορυφαίος για τους Νάγκετς (26 πόντους 13 ριμπάουντ και 14 ασίστ), ο Μάικλ Πόρτερ έβγαλε την κρίσιμη άμυνα στον Κέλντον Τζόνσον στο τέλος και το Ντένβερ πήρε το ματς-θρίλερ με 121-119 απέναντι στους Σπερς, φτάνοντας τις 8 σερί νίκες.

Ο Ουίλιαμσον έπαιζε χωρίς… αντίπαλο, οι Πέλικανς «μπλόκαραν» τον Εμπίιντ και έφτασαν στη νίκη με 101-94. Ο άσος της Νέας Ορλεάνης είχε 37 πόντους (7/11β., 15/27διπ., 0/1τρ.), 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Ίνγκραμ 17 πόντους, ο Χέις 12 πόντους.

Ματσάρα στη Νέα Υόρκη, με τους Νικς να βγάζουν προσωπικότητα χαρακτήρα και νικούν με 133-129 τους Γκρίζλις. Από το -13 στην τέταρτη περίοδο επέστρεψαν οι Νεοϋορκέζοι, φτάνοντας στην νίκη με 133-129 στην παράταση, με τον Άλεκ Μπερκς να σημειώνει 9 πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Ζακ Λαβίν έκανε ένα εκπληκτικό ματς με 50 πόντους αλλά δεν το συνδύασε με νίκη καθώς ο φοβερός και τρομερός Τρε Γιανγκ με 41 πόντους οδήγησε τους Χοκς στην νίκη με 120-108.

Οι Σέλτικς με τον Τζέισον Τέιτουμ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 53 πόντους έφτασαν στη νίκη στην παράταση επί των Τίμπεργουλβς με 145-136.

Από την Βοστώνη ο Τέιτουμ πέτυχε 53 πόντους με 15/16 βολές, 10/15 δίποτα, 6/10 τρίποντα ενώ είχε και 10 ριμπάουντ, ο Μπράουν 26 πόντους, ο Σμαρτ 24 πόντους. Για την Μινεσότα ο Τάουνς πέτυχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ράσελ 26 πόντους, ο Έντουαρντς 24 πόντους.

Τέλος, οι… μισοί Μπακς ηττήθηκαν από τους Χόρνετς με 127-119.