NBA

Νίκη για πλέι οφ πέτυχαν οι Κινγκς – Όλα τα αποτελέσματα του ΝΒΑ

Οι Σακραμέντο Κινγκς παλεύουν για την 8η θέση στη Δύση και η νίκη επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 115-107 μπορεί να αποβεί καθοριστική – Διαβάστε και τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πολύ σημαντική νίκη, η οποία μπορεί να αποβεί καθοριστική στη μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ πέτυχαν οι Σακραμέντο Κινγκς με 115-107 επί των Πορτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Η ομάδα του Σακραμέντο δεν παρατάει την υπόθεση των πλέι οφ και φαίνεται ότι θα δώσει μεγάλη μάχη με τους Γιούτα Τζαζ, με τους οποίους… κονταροχτυπιέται μέχρι στιγμής για την 8η και τελευταία θέση από τη Δύση.

Η νίκη λοιπόν επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς μπορεί είναι πολύ σημαντική εν όψει της συνέχειας. Τα πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, αλλά από το δεύτερο και μετά οι Κινγκς ξέφυγαν.

Πήραν προβάδισμα δέκα πόντων στο ημίχρονο (54-44) και στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν ακόμη και με 16 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το σκορ έκλεισε στο +8, 83-75.

Μάλιστα μείωσαν σε 100-99 με αντεπίθεση διαρκείας, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και πήραν εκ νέου μία διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο τελικό 115-107.

Ο Χιλ πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 18 για τους νικητές, ενώ από τους Μπλέιζερς ο Λίλαρντ είχε 35 πόντους και ο Τέρνερ πέτυχε 14.