NBA

Πρωταθλητές με «σκούπα» οι Γουόριορς (vds)

Επιβλητική νίκη επί των Καβαλίερς (108-85), 2ος διαδοχικός τίτλος και 6ος συνολικά στην ιστορία τους

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επιβεβαίωσαν με τον πιο τρανταχτό τρόπο τον τίτλο του φαβορί, με αντίπαλο τους Καβαλίερς, έφθασαν πανάξια στο 4-0 και παρέμειναν στην κορυφή του NBA, σφραγίζοντας τον τίτλο με το επιβλητικό 108-85 μέσα στο Κλίβελαντ.

Η ομάδα του Όκλαντ, πανηγυρίζει το 2ο σερί τίτλο των πρωταθλητών στο ΝΒΑ, τον 3ο στα τελευταία τέσσερα χρόνια και με έξι συνολικά τίτλους, έπιασαν στην 3η θέση τους Μπουλς, όταν η ομάδα του Σικάγου κυριαρχούσε στη δεκαετία του ’90. Οι Μπόστον Σέλτικς των 17 τίτλων και οι Λος Άντζελες Λέικερς των 16, προηγούνται των υπολοίπων με μεγάλη διαφορά.

Ο Κέβιν Ντουράντ με trilpe double (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ) και ο  Στεφ Κάρι με 37 πόντους (7/15 τρίποντα) ήταν και πάλι οι ηγέτες για τους Γουόριορς, απέναντι στον Λεμπρόν Τζέιμς και την παρέα του, που ήταν φανερό ότι δεν είχαν τις σωματικές και ψυχικές δυνάμεις για να κοντράρουν τους πρωταθλητές.

Ο «βασιλιάς»  αποσύρθηκε στον πάγκο, μέσα σε αποθέωση, 4:03 πριν από το τέλος, έχοντας 23 πόντους, οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ. Σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 102-77, ενδεικτικό πώς εξελίχθηκε ο 4ος τελικός μετά το πρώτο ημίχρονο.

Πήραν από την αρχή τα ηνία, παρέδωσαν πνεύμα οι Καβαλίερς

Οι φιλοξενούμενοι, με τον Στεφ Κάρι να σημειώνει 12 πόντους, στα πρώτα έξι λεπτά, πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, παίρνοντας διαφορές άνω των 10 πόντων, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να κλείνει με το υπέρ τους 34-25.

Οι Καβς, αν και άνευροι, προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν στη 2η περίοδο, πρηγήθηκαν 39-38, με κάρφωμα του Τζέιμς, όμως μέχρι εκεί.

Γρήγορα οι Καβαλίερς επανέφεραν τα δικά τους στάνταρ στο παιχνίδι, και με τους Ντουράντ και Κάρι να’ χουν μαζί 32 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά εννέα πόντων (61-52).

Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν στην 3η περίοδο. Οι Γουόριορς μπήκαν αποφασισμένοι, με σερί 6-0 έφθασαν τη διαφορά στο +15 (67-52).

Το ποτάμι δεν είχε πια επιστροφή για τους απογοητευμένους γηπεδούχους, το σκορ έφθασε στο 86-65 με την ολοκλήρωση 36 αγωνιστικών λεπτών.

Τα υπόλοιπα 12 λεπτά, είχαν τυπική διαδικασία.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-34, 52-61, 65-86, 85-108