ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός «πνίγηκε» από την άμυνα της Φενέρ και «μπήκε» στη Euroleague με ήττα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην πρεμιέρα της Euroleague με 81-71 από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Χαμένα ριμπάουντ (φάνηκε η απουσία των Φαλ, Μιλουτίνοφ), έλλειψη σκοραρίσματος και κυρίως η σκληρή άμυνα της Φενέρμπαχτσε (ειδικά στο 2ο ημίχρονο) είχαν ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ηττηθεί με 82-71 στην πρεμιέρα της Euroleague.

Επεισόδιο ο Μπαρτζώκας με Σάρας στη λήξη του αγώνα! – Τι έκανε έξαλλο τον προπονητή του Ολυμπιακού

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο με ηγέτη τον Σακίλ Μακίσικ και γύρισε το ματς (στο 1ο δεκ. κυνηγούσε), πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 32-36. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος και όσο το παιχνίδι κυλούσε ο Ολυμπιακός ξέμενε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα στην τελευταία περίοδο να σημειώσει μόνο 15 πόντους και να δεχθεί 25.

Στοίχισαν πολύ τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ καθώς επέτρεψε στους Τούρκους να κατεβάσουν 14 επιθετικά, όπως στοίχισε και η μεγάλη αστοχία στα τρίποντο με μόλις 4/20.

Να σημειώσουμε οτι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κράτησε τον Σάσα Βεζένκοφ στους 11 πόντους (δεν πήρε πολλά σουτ), με τους κορυφαίους σκόρερ για τους Πειραιώτες να είναο Μόουζες Ράιτ με 15 και ο Σακίλ Μακίσικ με 13. Ωστόσο στο κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο πλην του Αμερικανού και το Φίλιπ Πετρούσεφ ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλες επιθετικές λύσεις, ειδικά από μακριά που τις χρειαζόταν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Τόμας Γουόκαπ, Εβάν Φουρνιέ, Τάιλερ Ντόρσεϊ και Κώστας Παπανικολάου που δεν πρόσφεραν όσα θα ήθελε ο Ολυμπιακός.

Χαρακτηριστικό οτι η Φενέρ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων σε όλο το ματς μόλις 1:56 για τη λήξη του αγώνα (79-69) χάρη σε ένα μεγάλο τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) του Χέις-Ντέιβις.

Μεγάλη ζημιά από τους Τούρκους έκαναν ο πρώην ερυθρόλευκος Γουέιντ Μπάλντγουιν με 19 πόντους, ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις, ενώ στην επιστροφή στην Ευρωλίγκα ο θηριώδης Μπόμπαν Μαριάνοβιτς είχε 8π., 4ριμπ. και 1 ασίστ σε 15 λεπτά, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του ματς.

Να αναφέρουμε οτι η Φενέρ έχασε τον Σκότι Γούλμπεκιν με τραυματισμό, 1:28 λεπτά πριν το φινάλε της 1ης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ξέχωρα από την ήττα άφησε υποσχέσεις οτι σύντομα κι εφόσον βρει χημεία και συνεργασίες (και με τις επιστροφές των τραυματιών) θα είναι μια ομάδα που θα διεκδικήσει με αξιώσεις την 4άδα και το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός «πνίγηκε» από την άμυνα της Φενέρ και «μπήκε» στη Euroleague με ήττα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.