ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός «τα χρειάστηκε» με το Περιστέρι, αλλά «καθάρισε» με Πετρούσεφ και πήγε τελικό!

Ο Ολυμπιακός είναι η 2η ομάδα που συμπληρώνει το ζευγάρι του τελικού του ελληνικού Σούπερ Καπ, και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός είναι η 2η ομάδα του τελικού του ελληνικού Σούπερ Καπ, καθώς νίκησε το Περιστέρι με 79-74 και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 57-63 λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκάλεπτου, αλλά με ένα «καυτό» Φιλίπ Πετρούσεφ (18 με 7/8 δίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ) έτρεξε από εκείνο το σημείο επιμέρους 22-11 για να επικρατήσει τελικά με 79-74 και να περάσει στον τελικό του ελληνικού Super Cup.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (29/9/ 20:30) τον Παναθηναϊκό ο οποίος νωρίτερα νίκησε τον Άρη με 81-68.

Εκτός του Σέρβου για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σε σούπερ μέρα και τον Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους ενώ ο Εβάν Φουρνιέ είχε 7π. με 1/4 σουτ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 19:25 λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά του το Περιστέρι, αν και βρέθηκε να χάνει στην 2η περίοδο ακόμη και με 12 έκανε μια τρομερή επιστροφή βάζοντας δύσκολα στον Ολυμπιακό μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Είναι χαρακτηριστικό οτι στο 3ο δεκάλεπτο το ματς είχε γυρίσει τούμπα από την ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη καθώς από το 34-22 με το οποίο έχανε βρέθηκε να προηγείται με 53-61!  Δηλαδή έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-39!

Οι περιστεριώτες είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Κόφι με 19 πόντους, ενώ πολύτιμοι ήταν και οι Κάρμπερι με 14 και 7 ασίστ, Πάτον με 11, και Έντι με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74