ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τα «δόντια» του στην Άλμπα Βερολίνου με σούπερ Μήτογλου – Ντεμπούτο και για τον Κέντρικ Ναν

Ο Παναθηναϊκός με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου πετυχαίνοντας την 3η του φετινή ευρωπαϊκή νίκη.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τα «δόντια» του στην Άλμπα Βερολίνου με σούπερ Μήτογλου - Ντεμπούτο και για τον Κέντρικ Ναν
Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε εκτός έδρας με 85-99 της Άλμπα Βερολίνου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Πράσινοι είχαν πολλούς πρωταγωνιστές, ωστόσο κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντίνος Μήτογλου ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από κοντά βρισκόταν και ο Μάριους Γκριγκόνις με 16 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ. Ντεμπούτο και για τον Κέντρικ Ναν, ο οποίος έκανε φανερό πως δεν έχει βρει τα «πατήματά» του, ωστόσο πήρε πρωτοβουλίες πετυχαίνοντας έξι πόντους.

Δυναμικό ξεκίνημα έκαναν οι φιλοξενούμενοι, έχοντας ένα γρήγορο σερί 0-5, ενώ ο Κώστας Σλούκας μετρούσε μία ασίστ και πέντε πόντους μέσα στα πρώτα τρία λεπτά. Γκριγκόνις και Μήτογλου μπήκαν γρήγορα στην εξίσωση, με τον πρώτο να μετράει οκτώ πόντους και τον δεύτερο δέκα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Αταμάν πέρασε το παρκέ τον Κέντρικ Ναν και ο ίδιος λίγο αργότερα πέτυχε και το πρώτο του καλάθι με τα Πράσινα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (33-31), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα εκπληκτικό σερί 10-0 στο σκορ και να ανοίγουν τη διαφορά στο 33-41, με τον Μπαλτσερόφσκι να είναι αυτή τη φορά εξαιρετικός. Ο Βιλδόσα ήταν αυτός που στα επόμενα λεπτά πήρε τη… σκυτάλη και μέσα σε δύο λεπτά έφτασε τους 10 πόντους, ενώ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 4/4 τρίποντα.

Το επιμέρους 21-33 της δεύτερης περιόδου δείχνει και την εκπληκτική επιθετική εικόνα των Πράσινων, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-60 με 14/17 δίποντα, 8/12 τρίποντα και 8/9 βολές!

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο όχι μόνο δεν τα κατάφεραν αλλά η διαφορά ξέφυγε ακόμα και στο +17 (55-72) στο 25:31′. Ωστόσο, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με 8-0 σερί κατέβασαν σε μονοψήφιο αριθμό της διαφορά τρία λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 70-82.

Ο Κέντρικ Ναν έδειχνε πως δεν έχει ενσωματωθεί στην ομάδα και πως δυσκολεύεται ιδιαίτερα, έχοντας 0/5 τρίποντα και συμβάλλοντας ώστε να μειωθεί η διαφορά από την Άλμπα ακόμα και στο -6 (78-84) 7:40′ πριν το φινάλε.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από μεγάλη αστοχία και πολλές λάθος επιλογές, με τους «Πράσινους» να παίρνουν τελικά το πολυπόθητο διπλό με σκορ 85-99.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Τα Δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99