ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Παναθηναϊκός «φλέρταρε» με τη… σκούπα, όμως έβγαλε τρομερή αντίδραση και πάει στο ΣΕΦ για τον τελικό των τελικών!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το «θρίλερ» με τον Ολυμπιακό (83-76), μείωσε τη σειρά των τελικών της Basket League σε 1-2 και τώρα πάει στο ΣΕΦ.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει 72-73, 5 λεπτά πριν το τέλος, όμως βγάζοντας τρομερή αντίδραση στο τέλος επικράτησε του Ολυμπιακού με 83-76 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Έτσι μείωσε στη σειρά των τελικών της Basket League σε 1-2 και πλέον πάει την Τετάρτη (12/6, 21:15) στο ΣΕΦ να τα παίξει όλα για όλα!

Ο Κέντρικ Ναν των 21 πόντων (αυτή τη φορά με καλά ποσοστά, 8/15 σουτ και 2/5 τριπ.) και ο Ματίας Λεσόρ των 17 (μαζί με 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα), ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, ο οποίος είδε τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει τη διαφορά στα δέκα λεπτά που έμεινε στο παρκέ (8π. με 3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο).

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε και πάλι ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 17 πόντους, ενώ ο Αιζάια Κάναν σταμάτησε στους 14. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του, μένοντας στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση με 0/4 δίποντα και 2 λάθη σε 13 λεπτά.

Μέχρι και το +16 ο Παναθηναϊκός, εκτός ρυθμού λόγω φάουλ ο Ολυμπιακός

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος, φτάνοντας το προβάδισμά του ακόμη και στο +16 (40-24 στο 17′). Σε αυτό συνέβαλλαν δύο πράγματα.

Το ένα ήταν το πολύ καλό μαρκάρισμα των Λεσόρ και Αντετοκούνμπο πάνω στον Μιλουτίνοφ, αλλά και η προσπάθεια των πράσινων να επιτίθενται όσο πιο συχνά μπορούσαν απέναντί του. Κάτι το οποίο τον κούρασε και δεν του επέτρεψε να είναι όσο επιδραστικός ήταν στους δύο πρώτους τελικούς.

Το άλλο ήταν τα γρήγορα φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν κομβικοί παίκτες των Πειραιωτών, όπως για παράδειγμα ο Κανάαν που είχε ήδη 2 μετά από μόλις 1,5 λεπτό αγώνα.

Επίσης με 2 τελείωσαν το πρώτο μέρος Παπανικολάου, Γκος, Λαρεντζάκης και Πετρούσεφ, γεγονός που φάνηκε να «χαλάει» το μυαλό των παικτών του Μπαρτζώκα στην άμυνα. Από την άλλη 3 φάουλ είχε ο Αντετοκούνμπο και 2 ο Παπαπέτρου.

Στην πολύ καλή αμυντική προσπάθεια των γηπεδούχων ήρθε να προστεθεί η πολύ καλή απόδοση του Κέντρικ Ναν στην επίθεση, που εν αντιθέσει με τους δύο πρώτους τελικούς είχε εξαιρετικά ποσοστά. Τελείωσε το α’ μέρος με 15 πόντους κι 7/12 σουτ.

Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις από Μιλουτίνοφ, Πίτερς, ΜακΚίσικ και Κάνααν και πήγε στην ανάπαυλα από το -9 (43-34).

Εντυπωσιακή επιστροφή ο Ολυμπιακός και ντέρμπι!

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου ο Λεσόρ συνέχισε να νικάει τον Μιλουτίνοφ στις μεταξύ τους μονομαχίες (6/6 δίποντα, αλλά και 0/4 βολές). Μάλιστα ο Γάλλος σέντερ κατάφερε να φορτώσει με 3 φάουλ τον Σέρβο μέσα σε ένα 7λεπτο!

Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση των Πειραιωτών. Με εξαιρετικές προσαρμογές στην άμυνα, ανανεώνοντας αρκετές επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και με έναν Κανάαν που «ζεστάθηκε» Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κάνααν είχε 0 πόντους στα πρώτα 19:55, αλλά 8 έκτοτε. Εκτός του Αμερικανού ο Ολυμπιακός βρήκε τρίποντα και από Παπανικολάου, Περτούσεφ, ενώ στην «εξίσωση» μπήκε και ο Μιλουτίνοφ.

Κάπως έτσι στο 30΄ το σκορ οι ερυθρόλευκοι είχαν πλησιάσει στο καλάθι (61-59), ενώ κατάφεραν στη συνέχεια να φτάσουν στο ισόπαλο 64-64 και 66, 7 λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Κάρφωμα Μιλουτίνοφ και μπροστά οι Πειραιώτες!

Ο Παναθηναϊκός κάπου εκεί έβγαλε τη δική του αντίδραση. Έχοντας σαφή εντολή να πηγαίνει κατά μέτωπο στους αντιπάλους τους που ήταν «φορτωμένοι» με φάουλ (από 4 Κάνααν, Πετρούσεφ και Μήτρου-Λονγκ και από 3 Μιλουτίνοφ-Παπανικολάου), πήραν βαθιά ανάσα (72-66) με ηγέτες τους Ναν και Σλούκα.

Και τότε όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει και να προσπεράσει για πρώτη φορά στο ματς (72-73) με 4π. του Μιλουτίνοφ σε 7 δευτερόλεπτα, με 4:48 για το φινάλε.

Η τελευταία λέξη την είπε ο Παναθηναϊκός

Τελικά εκείνος που είπε την τελευταία λέξη ήταν ο Παναθηναϊκός. Καλάθι και φάουλ ο Λεσόρ, τρίποντο ο Παπαπέτρου κι ένα ακόμη καλάθι του Σλούκα, συνέθεσαν ένα πολύτιμο 8-0 σερί για το τριφύλλι που προηγήθηκε με 80-73 (με 2:41) και «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76

Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό φινάλε αγώνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Παπαπέτρου 8 (2), Γκραντ 7, Ναν 21 (2), Λεσόρ 17, Μήτογλου 6, Βιλντόσα, Σλούκας 13, Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1), Κάναν 14 (3), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 10 (2), Μιλουτίνοβ 17, Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 9 (1), ΜακΚίσικ 6.