ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Φεύγει με το κεφάλι ψηλά η Εθνική Ελλάδας – Λύγισε από τους Γερμανούς

Η Εθνική Ελλάδας έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε κόντρα στους Γερμανούς, με την ποιότητα και το βάθος του ρόστερ να «μιλά»

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Εθνική Ελλάδας έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε κόντρα στους Γερμανούς, με το βάθος του ρόστερ ωστόσο να «μιλά»
Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Έπεσε μαχόμενη η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ, η οποία γνώρισε την ήττα με 76-63 από την Γερμανία, μένοντας εκτός μεταλλίων.

Η «επίσημη αγαπημένη» αποχαιρετάει το Παρίσι με ψηλά το κεφάλι, με την παρουσία της να κρίνεται επιτυχημένη, αφήνοντας υποσχέσεις για τις επόμενες μεγάλες διοργανώσεις.

Το ματς

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός λέει η ρήση και πώς να μην βρίσκει εφαρμογή σε αυτή την περίπτωση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, αναγκάζοντας τους Γερμανούς να μετρήσουν συνολικά 5/19 σουτ στο ξεκίνημα και παίρνοντας στην επίθεση, όσα έδινε η άμυνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδινε τον τόνο, οι Μήτογλου και Καλάθης ακολουθούσαν, με το +8 του δεκαλέπτου ίσως και να αδικούσε τις προσπάθειες των διεθνών μας, με μοναδικό ψεγάδι τα 6 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Φυσικά όπως ήταν αναμενόμενο, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, αποδεικνύοντας το βάθος και την κλάση τους.

Με πρωταγωνιστές τους Μόριτζ Βάγκνερ, Φραντς και Σρέντερ, το προβάδισμα των 12 πόντων για την Εθνική μας εξανεμίστηκε εξ’ ολοκλήρου για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια σε πλήρη ισορροπία.

Στο δεύτερο μέρος ακολούθησε μία «μάχη», με τους Γερμανούς να παίρνουν πολλά περισσότερα από τον πάγκο συγκριτικά με την Ελλάδα.

Το επιμέρους σκορ 14-5, τα 6 λάθη με μόλις 2 ασίστ και το 1/5 σουτ εντός πεδιάς που μετρήσαμε από το 24ο λεπτό μέχρι το 31′, μας έφεραν μέχρι το -9.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Ελλάδα έψαχνε τρόπους να σκοράρει και να μειώσει τη διαφορά όμως παρά την καλή της άμυνα δεν το κατάφερνε.

Ένα τρίποντο του Σρέντερ στο 38:07 διαμόρφωσε το 72-57, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Έτσι, οι Γερμανοί θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τον νικητή από το ζευγάρι Γαλλία-Καναδάς.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/5 τρίποντα), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάις 6 (1/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μόριτς Βάγκνερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σρούντερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμαν 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπστ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 22 (9/12 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).