ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Νέο «στοπ» από την Ισπανία – Δεν έφτανε η υπερπροσπάθεια στην Ελλάδα

Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ έχασε ξανά στις λεπτομέρειες τον αγώνα της κόντρα στην Ισπανία με 84-77.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Νέο «στοπ» από την Ισπανία - Δεν έφτανε η υπερπροσπάθεια στην Ελλάδα
Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Για ακόμη μία φορά η Ισπανία αποδείχτηκε αξεπέραστο εμπόδιο στην Εθνική Ελλάδας μπάσκετ. Η Ελλάδα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έβαλε το τρίποντο ισοφάρισης, οι Ισπανοί τα έβαλαν όλα και πήραν δίκαια τη νίκη με 84-77.

Με νίκη της Αυστραλίας επί του Καναδά στον αγώνα που ακολουθεί η Ελλάδα θα αποκλειστεί από τώρα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Ελλάδα έδειξε, μετά την ήττα κόντρα στον Καναδά, ξανά «αλλεργία» στην προσπέραση στο σκορ μετά από τη φοβερή επιστροφή που έκανε στο παιχνίδι. Πολλές χαμένες ευκαιρίες για ισοφάριση αλλά και προσπέραση την ώρα που οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν.

Για την εθνική μας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 24 πόντους (και μόλις 4 εκτελεσμένες βολές). Ο Βασίλης Τολιόπουλος έδωσε μεγάλη ώθηση με 14 πόντους ενώ ο Νικ Καλάθης, παρότι ήταν άστοχος, μοίρασε 7 ασίστ. Στον αντίποδα για την Ισπανία ο NBAερ Αλντάμα είχε 19 πόντους, απίθανος γερόλυκος Γιουλ 13 και ο Λορέντζο Μπράουν 10 ασίστ.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Πως κύλησε το Ισπανία – Ελλάδα

Με εξαιρετικό τρόπο ξεκίνησε η εθνική το πρώτο δεκάλεπτο με τη μπάλα να πηγαίνει συχνά στο Γιάννη και τον Νικ Καλάθη να έχει κέφια με 2/2 τρίποντα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +8 με τον Αλντάμα να έχει σε κάποιο σημείο του ματς τους 10 από τους 12 πόντους της Ισπανίας.

Η δυναμική στον αγώνα όμως άλλαξε με την είσοδο του Σέρχιο Γιουλ. Ο βετεράνος Ισπανός με 8 δικούς του πόντους έβαλε ξανά την Ισπανία στο ματς με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-22. Η τρίποντη «βόμβα» ειδικά με κρεμασμένο τον Γιάννη πάνω του ήταν από τα Highlights της ημέρας.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Γιουλ να βάζει νέο τρίποντο για την προσπέραση της Ισπανίας. Μεγάλη η ένταση και από τις 2 πλευρές με τις δύο ομάδες να ανταλάσσουν καλάθια.

Οι Ισπανοί όμως κατάφεραν την ολική επαναφορά με τους Έλληνες να τους βοηθάνε με την αστοχία τους από το τρίποντο. Οι Έλληνες επέμειναν από τη γραμμή των 6,75 απέναντι στην άμυνα ζώνης χωρίς να τα καταφέρνουν. Σε αντίθεση οι Ισπανοί έβλεπαν το καλάθι… βαρέλι και με δικά τους τρίποντα η διαφορά έφτασε στο +14.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε μία ανάσα με δικό του τρίποντο με τη απάντηση όμως από τον Αμπρίνες να είναι άμεση για 49-35 του ημιχρόνου.

Απίστευτα τα ποσοστά της Ισπανίας στο ημίχρονο με 11/17 τρίποντα την ώρα που η Ελλάδα μετρούσε μόλις 6/18. Συνολικά στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα δέχτηκε 28 πόντους!

Με άσχημο τρόπο ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Γουόκαπ και Παπανικολάου έδωσαν όμως ώθηση στην ομάδα με 2 τρίποντα και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ του Αμερικανού.

Η Ελλάδα άρχισε να τρέχει ξανά στο ματς και βρήκε σκορ ενώ ταυτόχρονα αυξήθηκε και η πίεση στην άμυνα. Η ανεβασμένη απόδοση του Τόμας Γουόκαπ άλλαξε την εικόνα της επίθεσης όμως οι Ισπανοί διατήρησαν τη διαφορά στους 10 πόντους με βολές.

Τρίποντο του Αλντάμα ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 13. Η Ελλάδα όμως δεν τα παράτησε και με τον Τολιόπουλο να βάζει μεγάλο τρίποντο στη λήξη της περιόδου μείωσε στους 6 πόντους.

Η τελευταία κρίσιμη περίοδος άρχισε με το ίδιο μομέντουμ με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει με καλάθι και φάουλ 62-59. Νέο καλάθι στη συνέχεια του Γιάννη για το 62-61.

Δύο συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου έκαναν το 68-67 και δεν άφησαν τους Ισπανούς να ξεφύγουν. Ο Ρούντι απάντησε με μεγάλο τρίποντο μπροστά σε άμυνα για να δώσει ξανά τη λύση ο Τολιόπουλος με λέι απ.

Η μεγάλη ισοφάριση ήρθε από τον Γιάννη ο οποίος με κλέψιμο και coast-to-coast έκανε το κάρφωμα μπροστά στον Αλντάμα. Ο Ισπανός σταρ του NBA όμως απάντησε με δύσκολο καλάθι. Ένα φάουλ στον Μπράουν στη λήξη του χρόνου έφερε βολές για το 75-71. Ο Γιουλ έκανε το 77-71 με τον Γιάννη στη συνέχεια να κάνει βήματα. «Κοιμήθηκε» η Ελληνική άμυνα στη συνέχεια και ο Αντετοκούνμπο έχασε τον παίκτη του για το 79-71.

Τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε ελπίδα στην ομάδα όμως στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης πήρε -χωρίς λόγο-γρήγορο τρίποντο και το έχασε. Αντετοκούνμπο με καλάθι και φάουλ για το 80-77.

Η Εθνική έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με τρίποντο του Γιάννη. Με 2/2 βολές ο Ερνανγκόμεθ έκανε το 82-77 με 22” στο ρολόιο με τους Έλληνες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77

Ολυμπιακοί αγώνες 2024: Το τέλος του ματς και τα highlights