ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Μπουργκ 60-73: Ελπίζει μόνο σε μικρό θαύμα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 73-70 στο ΣΕΦ από την Μπουργκ και πλέον ελπίζει σε ένα μικρό θαύμα ενόψει της ρεβάνς που θα κρίνει το εισιτήριο για την τετράδα του Eurocup Γυναικών

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα με την Μπουργκ αφού ηττήθηκε 73-60 στο ΣΕΦ και περιορίστηκαν σημαντικά οι ελπίδες πρόκρισης.

Πλέον ο Ολυμπιακός ελπίζει σε ένα μικρό θαύμα ώστε να προκριθεί στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Eurocup Γυναικών. Θα πρέπει δηλαδή να νικήσει με διαφορά τουλάχιστον 14 πόντων στην έδρα της Μπουργκ.

Το κακό δεύτερο δεκάλεπτο στοίχισε στον Ολυμπιακό που έχασε την επαφή του με το σκορ. Οι Γαλλίδες έκαναν επιμέρους σκορ 19-6, ξέφυγαν στο σκορ (ημίχρονο 38-25) και στη συνέχεια όλα έγιναν απλά γι’ αυτές.

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο 9’ με το σκορ στο 17-15. Με 9’16’’ για το τέλος του ημιχρόνου, το τρίποντο της Σπυριδοπούλου έφερε τον αγώνα στα ίσα με το σκορ στο 22-22. Τι έγινε απ’ εκεί και πέρα;

Στα επόμενα 7’21’’ του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε συνολικά 0/10 σουτ και 8 λάθη! Η Μπουργκ έτρεξε σερί 16-0 και ξέφυγε με 38-22. Χρειάστηκε να περάσουν 7’21’’ μέχρι η Σταμολάμπρου να βρει στόχο για την ελληνική ομάδα.

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πολύ δύσκολα για την ελληνική ομάδα. Η Μπουργκ έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή (+19, σκορ 49-30) στη διάρκεια της 3ης περιόδου. Ο Ολυμπιακός εστίασε πλέον την προσοχή του στο να «ψαλιδίσει» τη διαφορά όσο το δυνατό περισσότερο ενόψει της ρεβάνς.

Οι «ερυθρόλευκες» κατέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 8 πόντους (58-66) αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Οι Γαλλίδες τελικά έφυγαν νικήτριες με διαφορά 13 πόντων και απέκτησαν σοβαρό πλεονέκτημα.

Το 31% με το οποίο σούταραν οι αθλήτριες του Ολυμπιακού (19/61 σουτ συνολικά με 11/38 δίποντα και 8/23 τρίποντα) αποδείχθηκε καταδικαστικό για το τελικό σκορ.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη (2/3) στην Γαλλία όπου πλέον ο Ολυμπιακός θα πρέπει να κάνει ένα μικρό θαύμα για να περάσει στην τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 25-38, 36-54, 60-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Σταμάτη 5, Σταμολάμπρου 25, Τόλφρι, Βίτολα 10, Αλεξανδρή, Δίελα 4, Χάμπλιν 2, Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου 6

ΜΠΟΥΡΓΚ (Λαφάργκ): Γκοντέν, Μαν 3, Μισέλ 9, Ριπέρ 10, Γιακουμπού 10 Αστιέ 13, Γκουαπό 20, Χάμπτον 8