ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Ερυθρός Αστέρας 86-90: Χάνει έδαφος (vid)

Σε κανένα σημείο του αγώνα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό του, ήταν ευάλωτος στην άμυνα και προβληματικός στην επίθεση και πλέον υποχώρησε αρκετά στη βαθμολογία

Η τραβηγμένη επιλογή του Σλούκα για νικητήριο τρίποντο ήταν ακριβώς η εικόνα που είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ.
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ένας Ολυμπιακός χωρίς μυαλό, εγκλωβισμένος και μπερδεμένος επιθετικά, με κακή λειτουργία στην άμυνα που ηττήθηκε τελικά (86-90) από τον Ερυθρό Αστέρα και έδειξε προβληματικό πρόσωπο πριν από τον μεγάλο αγώνα στο ΟΑΚΑ (30/12). Υποχώρησαν οι «ερυθρόλευκοι» στη βαθμολογία (9-6) και είναι πλέον εκτός τετράδας ενώ ο (άριστα στημένος από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς)  Ερυθρός Αστέρας τον πλησίασε στη μια νίκη (8-7).

Το γεγονός ότι οι Σέρβοι πέτυχαν για πρώτη φορά 90 πόντους φέτος στην Euroleague τα λέει όλα για την άμυνα του Ολυμπιακού. Πρώτοι σκόρερ οι Μπλακ και Σλούκας (από 14 πόντους), περιορίστηκε ο Βεζένκοφ (13 πόντοι).  Μεγάλη εμφάνιση από τον Λούκα Βιλντόζα (22 πόντοι και 8 ασίστ), 14 είχε ο Πέτρουσεφ από 12 οι Νέντοβιτς και Ντόμπριτς.

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα από το πρώτο μέρος κι αυτό είχε να κάνει με την κακή του άμυνα. Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε την πίεσή του και πέρασε με 21-15 πριν το μίνι ξέσπασμα του Βεζένκοφ  δώσει προβάδισμα 22-21 στον Ολυμπιακό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μπλακ και ο ΜακΚίσικ έδωσαν πνοή στον Ολυμπιακό ενώ τα 2/2 τρίποντα του Κώστα Σλούκα έφεραν την ελληνική ομάδα μπροστά με 42-30. Η άμυνά του λειτούργησε κάπως καλύτερα σ’ εκείνο το διάστημα αλλά στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, όλα άλλαξαν. Οι «ερυθρόλευκοι» εγκατέλειψαν την καλή άμυνα, και ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 44-41 αρχικά (το ημίχρονο ήταν 45-41)

Η είσοδος του Φαλ για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος άλλαξε τη λογική του Ολυμπιακού αλλά κυρίως της αμυντικής προσέγγισης του Ερυθρού Αστέρα. Σταμάτησαν να ντουμπλάρουν τον Βεζένκοφ ενώ την ίδια στιγμή ο Γάλλος έκανε καλή δουλειά ανοίγοντας διαδρόμους στην επίθεση και κλείνοντας το πεδίο στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός πήρε πράγματα (59-51) όσο αγωνίστηκε ο Γάλλος σέντερ που ταλαιπωρήθηκε από ίωση τις προηγούμενες ημέρες αλλά και πάλι δεν κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά που θα του έδινε άνεση.

Οι Σέρβοι συνέχισαν να σουτάρουν με πολύ υψηλά ποσοστά  και πέρασαν μπροστά (60-61) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Θα έπρεπε οι «ερυθρόλευκοι» να βελτιώσουν τη λειτουργία τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κυρίως να σταματήσουν την άνεση με την οποία σκόραραν οι Σέρβοι. Ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 65-62 σουτάροντας με 72% στα δίποντα και σκοράροντας σταθερά καλά (21-20-24 ανά περίοδο).

Τα επιθετικά ριμπάουντ που είχαν δώσει λύσεις στον Ολυμπιακό στο προηγούμενο διάστημα είχαν σταματήσει. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρχίσει να βλέπουν σοβαρά προβλήματα στο δρόμο τους και ήχησε για τα καλά ο «συναγερμός» όταν οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 73-63 με τον Όγκνιεν Ντόμπριτς να γίνεται επίσης παράγοντας του αγώνα.

Στο 34’ ο Πέτρουσεφ έστειλε τη διαφορά στο +11 για τους Σέρβους (76-65) που είχαν 3/3 τρίποντα στην τελευταία περίοδο.

Ο Ολυμπιακός είχε «κολλήσει», ο Βεζένκοφ ήταν στον πάγκο (είχε βρει το μπελά του από την άμυνα των Σέρβων) για πολλή ώρα και ξεκάθαρα οι «ερυθρόλευκοι» θα κυνηγούσαν την ανατροπή μέσα από την άμυνά τους.

Και υπήρξε αντίδραση όταν οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 79-75 αλλά το τρίποντο του Βιλντόζα με 3’34’’ για το τέλος έδωσε και πάλι μεγάλη ψυχολογία στους φιλοξενούμενους. Βεβαίως ο Λαρεντζάκης προσπάθησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο αλλά παρά το ξεκάθαρο φάουλ του Λάζιτς δε δόθηκε από τους διαιτητές.

Με 2’07’’ για το τέλος ο Ολυμπιακός μείωσε σε 82-79 με τον Βεζένκοφ ο οποίος στη συνέχεια κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Πέτρουσεφ. Όμως ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο όπως και ο Μπλακ στο φόλοου.

Ενώ απέμεναν 1’27’’ για τη λήξη ο Βιλντόζα κέρδισε φάουλ (2/2 βολές και 79-84) αλλά ο Λαρεντζάκης ήταν εκεί με τρίποντο (82-84 στα 1’15’’). Ο Ντόμπριτς σκόραρε γρήγορα (82-86) ενώ ο Μπλακ είχε 2/2 βολές (84-86). Ο Βιλντόζα αστόχησε σε τρίποντο (υπήρξε φάουλ στον Λαρεντζάκη στο ριμπάουντ που δε δόθηκε και θα έδινε 2 βολές στον Ολυμπιακό). Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο, ο Βιλντόζα πήρε το ριμπάουντ και με 2/2 βολές έγραψε τον επίλογο αφού παρά το καλάθι του Σλούκα δε μπορούσε να αλλάξει τίποτα (ο Αργεντίνος είχε πάλι 2/2 βολές)

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν 5, Λαρεντζάκης 8, Φαλ 5, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 13, Παπανικολάου 9, Μπόλομποϊ 9, Πίτερς 2, Μπλακ 14, ΜακΚίσικ 7

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 22, Λαζάρεβιτς 8, Μίτροβιτς 13, Λάζιτς 6, Ντόμπριτς 12, Νέντοβιτς 12, Μάρκοβιτς, Πέτρουσεφ 14, Μπέντιλ 3