ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Και Βεζένκοφ και Πίτερς και Πετρούσεφ – Όλοι χωράνε για τον Μπαρτζώκα!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέρει τις δυνατότητες που έχει ο Ολυμπιακός και πώς θα εκμεταλλευτεί τους παίκτες του.

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με το… δεξί μπήκε ο Ολυμπιακός στη φετινή Basket League, καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση του Λαυρίου με 93-75.

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να δείχνει προβλήματα συγκέντρωσης στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, εκεί όπου βρέθηκε και πίσω στο σκορ και… ίδρωσε για να το γυρίσει.

Φυσικά οι απώλειες του Μουσταφά Φαλ και Νικολά Μιλουτίνοφ είναι κομβικές, αφού θα αλλάξουν για τα καλά την εικόνα σε άμυνα, επίθεση και δημιουργία.

Ωστόσο δε χρειαζόταν ο Ολυμπιακός αυτούς τους δύο και τους νέους παίκτες να μπουν στο 100% στον τρόπο παιχνιδιού για να νικήσει το Λαύριο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδειξε υπομονή με τις επιλογές του, πίστεψε στους παίκτες που έδειχναν σε καλύτερη κατάσταση και πήραν αρκετό χρόνο αυτοί που θα μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά και πέτυχε αυτό που ήθελε.

Ολυμπιακός: Όλα τα 4άρια μέσα στο παρκέ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο όντας μπροστά μόλις 5 πόντους και έχοντας δει την αντίπαλη ομάδα να του βάζει πολύ δύσκολα.

Έτσι ο Έλληνας κόουτς αποφάσισε να κάνει κάτι που δεν είχαμε δει ξανά σε τόσο μεγάλη διάρκεια. Έπαιξε με όλα του τα 4άρια μέσα στο παρκέ και τότε ξέφυγε για τα καλά το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, με σωστές επιλογές και φάνηκε ότι όλοι οι καλοί χωράνε, αν ξέρεις πώς να τους χρησιμοποιήσεις.

Ο Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε 20 λεπτά και πέτυχε 25 πόντους, ο Φιλίπ Πετρούσεφ με 20 λεπτά έφτασε τους 16 πόντους, ενώ ο Άλεκ Πίτερς πήρε τον περισσότερο χρόνο έχοντας 24 λεπτά με 13 πόντους.

Όλα αυτά ενώ ο Ολυμπιακός κατάφερε να… τρέξει επιμέρους σκορ 30-11 στα τελευταία 11 λεπτά, κάνοντας τα δύσκολα εύκολα στο τέλος.

Είναι ξεκάθαρο, ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι συνεργάτες του γνωρίζουν πολύ καλά τι κάνουν και το πώς τελικά θα συνδυάσουν τους παίκτες στο παρκέ, ανάλογα με τα όσα χρειάζεται στο εκάστοτε παιχνίδι.

Υ.Γ. Εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Λούκα Βιλντόζα, ο οποίος καθοδήγησε ιδανικά την ομάδα, έχοντας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.