ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Βαλένθια 82-83:Τα λάθη πληρώνονται (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν διαρκώς μπροστά ακόμα και με διψήφιες διαφορές, με τη μεγαλύτερη να είναι το +16 αλλά στο τέλος έπαθε black out με πολλά λάθη και χαμένες βολές με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Βαλένθια

Δύο βολές είχε χάσει σε τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός κι έχασε τρεις στο τέταρτο και δύο μάλιστα από τον Κώστα Σλούκα που πριν τον αγώνα μετρούσε 29/30!
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 5 λεπτά

Κι έτσι ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 82-83 στο ΣΕΦ από την Βαλένθια καταγράφοντας δεύτερη συνεχόμενη απώλεια μέσα στο «σπίτι» του ενώ σιγά- σιγά χάνει το σημαντικό αβαντάζ που είχε πάρει στην αρχή με τις τρεις νίκες επί ισπανικού εδάφους.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές, έφτασαν και στο +16 αλλά τα πολλά λάθη (20 στο σύνολο, τα 12 στο πρώτο μέρος) και το πολύ κακό τελευταίο δεκάλεπτο (συν την επιμονή των Ισπανών φυσικά) άλλαξαν πλήρως τη μορφή του αγώνα!

Το εκπληκτικό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο (28-22) δε βοήθησε τον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά ασφαλείας. Κι αυτό διότι απουσίαζε η άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο φάουλ το έκαναν οι Πειραιώτες με 45’’ πριν το τέλος της περιόδου ενώ επίσης το 14-5 έγινε 20-17 με την Βαλένθια να πετυχαίνει 4 τρίποντα στη σειρά.

Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε συμμετοχή στους 19 από τους 28 πόντους (10 έβαλε και άλλοι 9 ήταν από τις ασίστ του) ενώ ο Ολυμπιακός έπρεπε να λύσει και το θέμα των λαθών.

Που έγινε ακόμα μεγαλύτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο: Ο Ολυμπιακός έκανε 9 λάθη στο διάστημα αυτό κι έφτασε τα 12 στο πρώτο μέρος, ξεπερνώντας το μέσο όρο του των 11,2 ανά αγώνα! Μεγάλο πρόβλημα που πάντως δε φάνηκε στο σκορ για τους εξής λόγους:

Πρώτον οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν άμυνα πλέον. Η Βαλένθια περιορίστηκε στους 12 πόντους (με 3/14 σουτ εκ των οποίων 0/8 τρίποντα από τα 4/6 της πρώτης περιόδου). Δεύτερον, τα εκπληκτικά ποσοστά συνεχίστηκαν (12/16 δίποντα, 6/9 τρίποντα στο ημίχρονο) και τρίτον η υπεροχή στα ριμπάουντ ήταν σαρωτική: Ο Ολυμπιακός είχε 14 και η Βαλένθια 5 (κανένα αμυντικό στη δεύτερη περίοδο) με τον Τζόελ Μπόλομποϊ να έχει μόνος του ένα ριμπάουντ παραπάνω (συνολικά 6) από την αντίπαλο!

Το 47-34 του πρώτου μέρους πιστοποιούσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού και θα μπορούσε η διαφορά να είναι ακόμα μεγαλύτερη αν δεν υπήρχαν τα συνολικά 12 λάθη εκ των οποίων τα 7 έγιναν κλεψίματα από τους αντιπάλους. Που όμως δεν «τιμώρησαν» των Ολυμπιακό (μόλις 8 πόντοι, οι 6 στη δεύτερη περίοδο από τα λάθη των Πειραιωτών).

Οι Βεζένκοφ και Σλούκας είχαν συνολικά 21 πόντους με 5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές αλλά και 8 από τις 13 ασίστ του Ολυμπιακού.

Κι αν οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν 53-37 στις αρχές της 3ης περιόδου και πάλι δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Ένα γρήγορο 10-0 της Βαλένθια έφερε το σκορ στο 53-47 και λίγο αργότερα στο 56-52. Οι Ισπανοί είχαν βρει παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο και πήραν εύκολους πόντους, παίζοντας για ένα διάστημα στο ρυθμό που τους βόλευε.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε και πάλι τον έλεγχο με τα εύστοχα σουτ του Παπανικολάου (61-52) και τελικά δεν είχε απώλειες στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αφού ήταν και πάλι στο +13 (σκορ 71-58).

Οι Ισπανοί επέμειναν και με συνεχόμενα τρίποντα των Κλαβέρ και Τζόουνς μείωσαν σε 77-70 ενώ οι Πειραιώτες έβρισκαν φάσεις με τις εξαιρετικές συνεργασίες Βεζένκοφ- Μπλακ στο διάστημα αυτό. Από το 34’ ο Βεζένκοφ είχε κάνει ρεκόρ καριέρας στις ασίστ (με τις 7 που είχε δώσει) αλλά ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να «ξεκολλήσει» από τους Ισπανούς. Η άμυνά του δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική με το δεύτερο δεκάλεπτο κι αυτό τον εμπόδιζε να σταθεροποιήσει μια διαφορά ασφαλείας.

Και ταυτόχρονα για πρώτη φορά στη διάρκεια της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός παρουσίαζε μεγάλο πρόβλημα και στην επίθεση.

Και όχι μόνο αυτό. Με 3’11’ να απομένουν η Βαλένθια πλησίασε εκ νέου σε 79-74 απειλώντας πλέον τους Πειραιώτες. Ο Τζόουνς με τρίποντο έφερε τους Ισπανούς ακόμα πιο κοντά (80-77) καθώς πλέον μπαίναμε στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Βεζένκοφ αστόχησε όπως και ο Τζόουνς  αλλά ο Σλούκας έκανε λάθος με αποτέλεσμα ο Γουέμπ (με 1’09’’ να απομένουν να μειώσει σε 80-79)! Ο Βεζένκοφ έκανε νέο λάθος (στα 47’’) αλλά στη συνέχεια έπαιξε καλή άμυνα κι έκλεψε τη μπάλα από τον Τζόουνς.

Με 14,5’’ να απομένουν πλέον ο Σλούκας είχε 1/2 βολές (81-79) ενώ στα 11,6’’ ο Τζόουνς πήγε με τη σειρά του στη γραμμή αλλά αστόχησε στην πρώτη (81-80).

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών ο Σλούκας είχε πάλι 1/2 (για το 82-80) ενώ με 3,9’’ για τη λήξη ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Τζόουνς με τους διαιτητές να δίνουν τρεις βολές (!)

Ο Αμερικάνος είχε 3/3 και η Βαλένθια πήρε για δεύτερη φορά (μετά το 2-3) το προβάδισμα στον αγώνα. Ο Σλούκας αστόχησε ενώ ο Γουέμπ πρόλαβε τον Πίτερς που πήγε για το φόλοου και η μεγάλη ανατροπή των Ισπανών ολοκληρώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12, Κάνααν 3, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 10, Σλούκας 11, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 9, Μπόλομποϊ, Πίτερς 3, Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 4

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9, Κλαβέρ 7, Πουέρτο 3, Πρέπελιτς 6, Πραντίγια, Γουέμπ 9, Λόπεθ-   Αροστέγκι 4, Τζόουνς 17, Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17, Αλεξάντερ 10