ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Δύο Αοράκια, ένας νικητής: Ο Ολυμπιακός

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος έβαλε 31 πόντους στο 94-93 επί της Χάποελ Τελ Αβίβ

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Έπειτα από ένα εκπληκτικό ματς με φινάλε-θρίλερ, ο Ολυμπιακός επικράτησε 94-93 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στα “Δύο Αοράκια” του Ηρακλείου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος μετά τους 30 πόντους επί του Ρεθύμνου, προσέθεσε άλλους 31 κόντρα στην ισραηλινή ομάδα.

Βασίλης Σπανούλης και Κώστας Παπανικολάου απουσίασαν από το ματς της 1ης ημέρας του τουρνουά που διεξάγεται στην Κρήτη, όμως οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη και την Κυριακή (23/9) στον τελικό, θα αντιμετωπίσουν την Ούνικς Καζάν των Πρίφτη, Νίκου, Σίμτσακ.

Αναφορικά με το ματς κόντρα στη Χάποελ, το α’ ημίχρονο έληξε 51-45 δείγμα της παραγωγικότητας των δύο ομάδων.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΛεΝτέι πάλευε σχεδόν μόνος του για τη νίκη και εν τέλει δικαιώθηκε, αφού ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Ο Πρίντεζης έκανε το 92-90 στα 43″ και πήρε το κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ μετά το άστοχο λέι-απ του Φελντέιν, προτού ο Γουίλιαμς-Γκος αστοχήσει σε δυο βολές, αλλά βγάλει την ασίστ για το κάρφωμα του ΛεΝτέι που έκρινε τον αγώνα.

Όσον αφορά στον ΛεΝτέι; Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε 31 πόντους (9/13 δίποντα, 13/16 βολές) και κατέγραψε 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 κερδισμένα φάουλ σε 29:14!

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 51-45, 76-77, 94-93.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γκος 20, Τουπάν 5, Τολιόπουλος, Τίμα, Μιλουτίνοβ 5, Στρέλνιεκς 6, Βεζένκοβ 12, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 2, ΛεΝτέι 31.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Ακουίλ 2, Τζόνσον 18, Μπλατ 5, Ελιγιάχου 4, Τιμόρ 6, Φελντέιν 30, Μπάτλερ 7, Όουενς 17, Τσούμπρεβιτς 2, Μπράουν 2.

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 22/33 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη.

Τα στατιστικά της Χάποελ: 22/41 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 13/16 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη.