ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε τη νίκη στη Μονακό κόντρα στον Ολυμπιακό (vid)

Ο Ολυμπιακός δε κατάφερε να κερδίσει τη Μονακό στο πριγκιπάτο χάνοντας το ματς με 85-77.

Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε τη νίκη στη Μονακό κόντρα στον Ολυμπιακό
Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μία ακόμη μία μεγάλη μονομαχία μας χάρισαν Μονακό και Ολυμπιακός για την 11η αγωνιστική της EuroLeague με τον Μάικ Τζέιμς (24π.) να δίνει τη νίκη στην ομάδα του βάζοντας μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε όλο το ματς κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό όμως να μη καταφέρνει να φύγει με τη νίκη από το Πριγκιπάτο για 2η συνεχόμενη χρονιά. Στο τέλος ο Τζέιμς, ο οποίος φημολογήθηκε ότι θα βρεθεί στους ερυθρόλευκους το καλοκαίρι, ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό από την αρχή. Ο Τζέιμς μπήκε ζεστός στο ματς με έχοντας 7 πόντους και 3 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την πλευρά των «ερυθρόλευκων» ο Μουστάφα Φαλ έμοιαζε ανίκητος στη ρακέτα με 3 δίποντα ενώ ο Αϊζάια Κάνααν είχε επίσης 7 πόντους για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-17.

Παπανικολάου και Πίτερς έμοιαζαν εκτός αγώνα με την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού να είναι κακή. Η διαφορά στην αθλητικότητα των δύο ομάδων να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής και το γρήγορο ρυθμό να βοηθάει τους Γάλλους.

Ο Κάνααν έκανε φοβερά πράγματα σκοράροντας 17 πόντους (4/6 τρίπ.) όμως έμοιαζε μόνος στην επίθεση των «ερυθρόλευκων» με τη Μονακό να παίρνει διαφορά μέχρι και 9 πόντους. Ο Ολυμπιακός ωστόσο κατάφερε να κρατήσει τους Μονεγάσκους σε χαμηλό σκορ και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 28-29 με τον ΜακΚίσικ να βάζει φοβερό καλάθι και φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Μετά το ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν με ένταση μένοντας κοντά στο σκορ. Ο Τζέιμς έδωσε λύσεις στη Μονακό ενώ ο Κάνααν κάθισε στον πάγκο με 3 φάουλ έχοντας χάσει μόνο 15 δεύτερα από το παιχνίδι ως τότε.

Ο Άλεκ Πίτερς πήρε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 11 πόντους. Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν ξανά το ρυθμό δυσκολεύοντας ξανά τον Ολυμπιακό. Με δύο συνεχόμενα καλάθια από Πίτερς και Μπραζντέικις οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν ακόμη ένα δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (58-59).

Με τρίποντο του άστοχου ως τότε Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +4 για πρώτη φορά στο ματς. Τα αμυντικά ριμπάουντ όμως συνέχισαν να πληγώνουν τους Πειραιώτες με τον πολύ καλό ως τότε Φαλ να βλέπει όλο το 4ο δεκάλεπτο από τον πάγκο. Ο Γουόκαπ με το 4ο λάθος του έδωσε την ευκαιρία στον Μπράουν να καρφώσει για το 65-65 με τον Μοτιεγιούνας να δίνει εκ νέου το προβάδισμα.

Ακολούθησε μία κρίσιμη τεχνική ποινή και αποβολή στον Μοτιεγιούνας με τον Γουόκαπ να σκοράρει με φλότερ. Τα καλάθια συνεχίστηκαν εκατέρωθεν με καμία ομάδα να μην ξεφεύγει στο σκορ. Ο Γούοκαπ έκανε 0/2 βολές, ο Τζέιμς σκόραρε αλλά ο Μπραζντέικις έδωσε την απάντηση για το 73-73.

Κάπου εκεί ο Μάικ Τζέιμς πήρε πάνω του το ματς και με τρίποντο και 1/2 βολές έκανε το 77-73 ενώ στη συνέχεια έδωσε την ασίστ για το 79-73. Στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα ο Τζέιμς δεν αστόχησε σε βολές και παρότι ο Ολυμπιακός σκόραρε γρήγορα η ήττα ήρθε με το 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77