ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Βαλένθια 89-63 : Αντέδρασε!

Ολυμπιακός- Βαλένθια: Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και μπροστά στο κοινό του επικράτησε της Βαλένθια με 89-63 για την δεύτερη αγωνιστική της Euroleague. Κορυφαία εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη (17π.), αλλά και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ *(17π.).   Ο Ολυμπιακός από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ. Ο Κεμζούρα ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας τρεις κοντούς...

Ολυμπιακός- Βαλένθια
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ολυμπιακός- Βαλένθια: Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και μπροστά στο κοινό του επικράτησε της Βαλένθια με 89-63 για την δεύτερη αγωνιστική της Euroleague. Κορυφαία εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη (17π.), αλλά και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ *(17π.).

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ. Ο Κεμζούρα ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας τρεις κοντούς μέσα (Σπανούλης, Κόνιαρης και Πολ). Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αρχικά ένα 11-0  απέκτησαν ψυχολογία. Ο Βασίλης Σπανούλης έδειξε ότι ήταν σε μεγάλα κέφια.

Η Βαλένθια έβρισκε σκορ μόνο έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και χαρακτηριστικό είναι  ότι σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν αρκετά υψηλό (31-22).

Στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί στην ρακέτα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με το ίδιο μομέντουμ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (54-30).

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει κακές επιλογές στην επίθεση, αλλά αυτό δεν του κόστισε γιατί η Βαλένθια έκανε πολλά λάθη επίσης. Μετά από πέντε λεπτά περίπου οι γηπεδούχοι βρήκαν τον καλό τους εαυτό και πήραν «μπρος» στην επίθεση.

Στα τελευταία λεπτά ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε το δικό του σόου μέσα στο παρκέ και έβαζε τα καλάθια, όπως και με όποιον τρόπο εκείνος ήθελε.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και ο Ολυμπιακός είχε καθαρίσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 54-30,72-44, 89-63

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2 τριπ., 4 ας.), Μπόλντγουϊν 4, Πολ 2, Κόνιαρης, Σπανούλης 17 (4/7 διπ., 3/6 τριπ., 4 ριμπ., 6 ας.), Μιλουτίνοφ 17 (7/11 διπ., 3/4 βολ., 14 ριμπ.), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 12 (3/3 τριπ., 5 κλεψ.), Κουζμίνσκας 13 (1 τρ.), Ρούμπιτ.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κόλομ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3, Λόιντ 12 (3 τριπ.), Εντούρ 8, Αμπάλντε 2 (4 ριμπ.), Βαν Ρόσομ 3, Τόμπεϊ 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 6, Σάστρε 3 (1), Ντόρνεκαμπ 1