ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Άλμπα- Παναθηναϊκός 87-78: Ψυχική οδύνη

Οι «πράσινοι» ήταν υποτονικοί, δεν έβγαλαν απολύτως τίποτα απέναντι στην ενέργεια της Άλμπα ενώ «καρδιοχτύπησαν και με τον Νέντοβιτς που χτύπησε, τρία λεπτά πριν το τέλος

Είναι αλήθεια ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει τίποτα να διεκδικήσει στην Euroleague και μόνο του κίνητρο είναι το γόητρο.

Για μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός ακόμα κι αυτό (ανεξάρτητα στην κατάσταση που βρίσκεται) είναι σοβαρό κίνητρο. Όμως στο Βερολίνο εμφανίστηκε μια ομάδα χωρίς διάθεση να «παλέψει», υποτονική και παραδόθηκε (87-78) στην Άλμπα.

Τι είχαν οι Γερμανοί; Ενθουσιασμό, ενέργεια, κίνητρο και διάθεση να παίξουν καλά στον τελευταίο τους εντός έδρας αγώνα στη φετινή διοργάνωση. Έκαναν το παιχνίδι τους (άλλωστε ο Παναθηναϊκός δεν έκανε το παραμικρό για να τους σταματήσει και περιορίστηκε σε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο. Που σίγουρα δεν αλλάζει τις εντυπώσεις.

Και σα να μην έφταναν αυτά, με 3’09’’ για το τέλος ο Νεμάνια Νέντοβιτς καρδιοχτύπησε τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού όταν έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας.

Γενικά ήταν μια «αγγαρεία» για τους «πράσινους» (πλην του συγκινητικού Νέντοβιτς) που έγιναν εύκολη λεία στα χέρια των Γερμανών.

Αγγαρεία σκέτη από την αρχή

Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο ειδικά μετά το πρώτο μισό της περιόδου όταν και «χάθηκε» εντελώς τόσο αμυντικά (κυρίως) όσο κι επιθετικά. Οι Γερμανοί έπαιζαν το αγαπημένο τους παιχνίδι, η άμυνα των «πράσινων» ήταν απούσα, τα ριμπάουντ χάνονταν και ξαφνικά το 11-11 ξέφυγε σε 28-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Σε μια περίοδο που η Άλμπα είχε 5 επιθετικά ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός 4 αμυντικά. Μοναδικός παίκτης των «πράσινων» που είχε γραμμένα ριμπάουντ στη στατιστική του ήταν ο Οκάρο Γουάιτ (2, τα άλλα 2 ήταν ομαδικά). Οι γηπεδούχοι είχαν 10 ασίστ για μόλις 2 λάθη κι έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο.

Η αντίδραση ήρθε φυσικά μέσα από την άμυνα αλλά και από το ξέσπασμα του Νεμάνια Νέντοβιτς στην επίθεση.

Ο Σέρβος τράβηξε μόνος του τον Παναθηναϊκό που ήταν πίσω στο σκορ με 37-23 στο 13’30’’ και με προσωπικές ενέργειες έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Παράλληλα η άμυνα λειτουργούσε καλύτερα, το πρόβλημα στα ριμπάουντ περιορίστηκε (παρά τα 4 επιθετικά της Άλμπα)  και η πίεση στη μπάλα έφερε αποτελέσματα.

Ο Νέντοβιτς προσπάθησε, ο Παναθηναϊκός δεν έστριβε

Πρώτα με σερί 11-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 37-34 και τελικά έκλεισε το ημίχρονο με την Άλμπα στο 44-40. Σε αυτή τη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» είχαν 7/8 δίποντα και 3 κλεψίματα, δυσκόλεψαν τους γηπεδούχους που από αναλογία ασίστ/λαθών πήγαν στο 4/4 ενώ είχαν 10/2 στο πρώτο δεκάλεπτο. Και ο Νέντοβιτς είχε 18 από τους 40 πόντους του «τριφυλλιού».

Τρία λάθη στο πρώτο τρίλεπτο της 3ης περιόδου από πλευράς Παναθηναϊκού και κάποιες χαμένες φάσεις στην άμυνα έφεραν πάλι τους Γερμανούς στο +10 (σκορ 52-42). Ο αγώνας άρχισε και πάλι να θυμίζει κάτι από το πρώτο δεκάλεπτο όταν η Άλμπα με σερί 8-0 ξέφυγε με 64-50 ενώ απέμεναν 2’28’’ για το 30’.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός είχε κάνει 6 λάθη στην 3η περίοδο σχεδόν όσα είχε, δηλαδή, σε όλο το πρώτο ημίχρονο! Οι Γερμανοί άρχισαν να μαζεύουν και πάλι τα ριμπάουντ, ενώ οι «πράσινοι» είχαν βγει εκ νέου εκτός αγώνα!

Και τελικά, ο Παναθηναϊκός σε ακόμα μια ταλαιπωρία

Το παθητικό των 25 πόντων, τα 7 λάθη (τα 4 έγιναν κλεψίματα από τους Γερμανούς) η υποτονική αντίδραση συνέθεσαν την άσχημη εικόνα του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο (69-55). Που θύμιζε πολύ το πρώτο!

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε πλέον να κατεβάσει τη διαφορά αλλά αυτό δε θα μπορούσε να γίνει αν δε βελτίωνε την άμυνά του. Οι Γερμανοί έβρισκαν τρόπο με τα περιφερειακά σουτ να συντηρούν τη διαφορά που ήταν στο 79-66 σουτάροντας κοντά στο 40% στα τρίποντα.

Ο αγώνας είχε κριθεί

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Ζούσμαν 11, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 3, Ολίντε, Κουμάντζε 12, Τίμαν 4, Σίκμα 2, Λο 11, Ντα Σίλβα 16, Σμιθ 6, Ντελο 11, Μπλατ 9

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς 5, Παπαπέτρου 15, Νέντοβιτς 27, Σαντ Ρος 3, Παπαγιάννης 4, Κασελάκης 4, Έβανς, Μαντζούκας 2, Γουάιτ 12

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άλμπα- Παναθηναϊκός 87-78: Ψυχική οδύνη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College