ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Αρμάνι Μιλάνο- Παναθηναϊκός 75-54: Δεν υπήρχε στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός κράτησε με την άμυνά του στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο κατέρρευσε

Παναθηναϊκός- Μέικον
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Η αποστολή που είχε ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο δεν ήταν εύκολη ούτως ή άλλως κι αυτό έγινε αντιληπτό στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τότε που ο Παναθηναϊκός βγήκε εντελώς από το πνεύμα του αγώνα στον οποίο ηττήθηκε 75-54. Μέσα σε πέντε λεπτά, η Αρμάνι έτρεξε σερί 12-0 και «τιμώρησε» τα λάθη των «πράσινων» στην επίθεση και τις αργές επιστροφές τους. Από τη στιγμή που μια ποιοτική ομάδα όπως η Αρμάνι πήρε διαφορά σ’ εκείνο το χρονικό σημείο τίποτα δε θα μπορούσε να αλλάξει.

Η ποιοτική διαφορά έγινε ορατή, οι αδυναμίες του Παναθηναϊκού βγήκαν στην επιφάνεια. Η Αρμάνι αναδείκνυε διαφορετικούς πρωταγωνιστές όταν η ελληνική ομάδα δεν είχε λύσεις. Η ήττα ήρθε φυσιολογικά και δε μπορούσε να είναι διαφορετικά όταν σκοράρει 54 πόντους. Στο 4-11 πλέον ο Παναθηναϊκός ενώ η Αρμάνι βελτιώθηκε στο 10-5.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επτάλεπτο από το 18’ ως το 25’ όταν οι Ιταλοί εγκλώβισαν πλήρως τον Παναθηναϊκό, τον υποχρέωσαν σε κακές επιθέσεις και λάθη. Έτρεξαν συνολικό σερί 16-0 και πλέον με τη διαφορά στα ύψη και με δεδομένη την ανωτερότητά τους δε μπορούσαν να χάσουν.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Παναθηναϊκός είχε απαντήσεις στην επίθεση της Αρμάνι και με 9 πόντους του Μέικον το σκορ ήταν στο 13-13 στο 6’. Βεβαίως θα έπρεπε να βρει λύσεις και στην άμυνα, τις οποίες και βρήκε. Το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε την ελληνική ομάδα στο +4 (σκορ 19-15) έχοντας 4/6 τρίποντα. Οι Ιταλοί έμειναν στα 7/19 σουτ και στις 2 ασίστ μόλις αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν στην επίθεση. Ενώ αμυντικά κρατούσε τους γηπεδούχους έξω από το παιχνίδι τους, η επίθεση τον «πλήγωνε». Στο 13’30’’ η Αρμάνι ήταν μπροστά με 24-21 έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 9-2 (με 7 πόντους από λάθη του Παναθηναϊκού.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο παίκτης που είχε αλλάξει το ρυθμό στην επίθεση των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ (ισοφάρισε σύντομα σε 27-27) και το ημίχρονο βρήκε την Αρμάνι στο 33-29. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε κρατήσει χαμηλά τους γηπεδούχους αλλά τα 7 λάθη συνολικά και τα 0/4 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, τον είχαν αφήσει πίσω στο σκορ.

Συνεχόμενα λάθη στην επίθεση (και κακές επιστροφές) έδωσαν ένα 7-0 στην Αρμάνι και προβάδισμα 42-29 με 6’37’’ για το τέλος της 3ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει ήδη τους 16 πόντους δηλαδή το 38% της παραγωγής τους από λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού.

Ο Δημήτρης Πρίφτης προσπάθησε να ελέγξει την κατάσταση με σχήμα με τρεις γκαρντ (Πέρι- Μέικον- Μποχωρίδης) και τους Κασελάκη- Έβανς. Στα μισά της 3ης περιόδου η Αρμάνι είχε φτάσει στο 45-29. Μετά από περίπου 7 αγωνιστικά λεπτά, οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ με 2  βολές του Μέικον αλλά αίφνης σα να φάνηκε η… αφύπνιση.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 8-0 χάρη και στη ζώνη του και μείωσε σε 45-37 στο 26’30’’. Όμως οι Ιταλοί προσαρμόστηκαν στη ζώνη και ξέφυγαν εκ νέου 53-37 στο 28’.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ συνέχισε την τρομερή του δημιουργία όταν με την 7η ασίστ του το σορ πήγε στο 57-40. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δέχθηκε λίγο λιγότερους πόντους απ’ όσους είχε δεχθεί σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο 34’ το σκορ ήταν στο 66-49 με την Αρμάνι  να βρίσκει λύσεις από τον Χολ πλέον. Ο αγώνας είχε κριθεί και δε χρειάζονται περισσότερες αναλύσεις.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Η Αρμάνι είχε 33 πόντους στο πρώτο μέρος και 42 στο δεύτερο κι αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός είχε 29 και 25. Οι «πράσινοι» είχαν 12 ασίστ για 16 λάθη και οι γηπεδούχοι αντίστοιχα 15 για 6. Ο Παναθηναϊκός είχε 22 βαθμούς αξιολόγηση στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 21 στα επόμενα τρία! Ο Ροντρίγκεθ έδωσε σχεδόν όσες ασίστ είχε όλος ο Παναθηναϊκός (9 μόνος του, 12 οι «πράσινοι»). Η Αρμάνι είχε 23 πόντους από τα λάθη του Παναθηναϊκού (και 20 ως το 30’).

Ο MVP: Όλο το παιχνίδι της Αρμάνι άλλαξε χάρη στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεζ 6, Ταρσζέφσκι, Ρίτσι, Χολ 19, Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 9, Σιλντς 9, Χάινς 14, Μπέντιλ, Ντατόμε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 7, Μέικον 14, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3, Παπαπέτρου 5, Κασελάκης 6, Γουάιτ 6, Αβδάλας, Έβανς, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4