ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Εφές- Παναθηναϊκός 82-81: Κρίμα κι άδικο!

Το τρίποντο του Μορμάν, η άστοχη βολή του Οκάρο Γουάιτ και η εντελώς άκυρη τεχνική ποινή στον Δημήτρη Πρίφτη ήταν οι λεπτομέρειες του αγώνα

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το διπλό στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Εφές αλλά το τρίποντο του Μορμάν 2” πριν το τέλος τον άφησε με την πίκρα (82-81).

Και είναι άδικο αυτό που συνέβη καθώς ο Παναθηναϊκός παρά την απουσία του Παπαγιάννη μπορούσε να πάρει τη μεγάλη νίκη. Οι λεπτομέρειες στο τέλος, δεν ήταν με το μέρος του: Η εντελώς αψυχολόγητη τεχνική ποινή (καθαρή εφεύρεση) του Ιερεθουέλο στον Πρίφτη (που χάρισε ένα πόντο στους Τούρκους που ισοφάρισαν 76-76). Η άστοχη βολή του Οκάρο Γουάιτ με 15” πριν το τέλος (που θα έδινε προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό) και το τρίποντο του Μορμάν (κακή περιστροφή της άμυνας) έκριναν τον αγώνα. Ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε να εμπιστευτεί την άμυνά του στην τελευταία φάση ενώ είχε δώσει εντολή για φάουλ εφόσον ο Γουάιτ ευστοχούσε και στις δύο βολές.

Μέχρι εκείνο το σημείο η Εφές είχε 0/11 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά ο Μορμάν έβαλε εκείνο που χρειαζόταν η ομάδα του. Η τριάδα Νέντοβιτς- Μέικον- Γουάιτ (ο Αμερικάνος ήταν μοιραίος όπως με την Μπάγερν με την άστοχη βολή) σήκωσε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ενώ λύσεις έδωσε ο Καββαδάς. Συνολικά οι πράσινοι έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και δικαίως επιστρέφουν παραπονεμένοι από το τελικό σκορ (αλλά και τον Ιερεθουέλο) στην Αθήνα.

Η Εφές προηγήθηκε 17-12 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Λάρκιν να τραβάει μπροστά (3/3 τρίποντα) κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 1/10 δίποντα και σκόραρε από το τρίποντο (3/7) αλλά και χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ (5).

Το δίδυμο Νέντοβιτς- Μέικον έκανε θραύση στη δεύτερη περίοδο, που ήταν ιδιαίτερα παραγωγική (30 πόντοι) για τον Παναθηναϊκό.  Οι πράσινοι έκλεισαν το ημίχρονο με υπέρ τους 42-39 και το θρίλερ συνεχίστηκε.

Οι ομάδες συμβάδιζαν, έγιναν τα προαναφερόμενα για να φτάσουμε στην τεχνική ποινή, στην άστοχη βολή, στο τρίποντο του Μορμάν κι ενώ ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάουλ (κάτι που βέβαια θα συζητηθεί ως συνήθως)

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά 4, Σίνγκλετον, Μπράιαντ 4, Μορμάν 15, Πλάις 4, Μίσιτς 20, Άντερσον, Ντάνστον 14, Σιμόν 10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 17, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 7, Κασελάκης, Γουάιτ 15, Νέντοβιτς 20, Έβανς 4, Σαντ Ρος 5