ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- ΤΣΣΚΑ Μόσχας 66-97: Μαύρη σελίδα

Απογοητευτικός ο Παναθηναϊκός, έγραψε μαύρη σελίδα στην ιστορία του, συνετρίβη από την ΤΣΣΚΑ (66-97) στο ΟΑΚΑ κι έτσι ότι δεν πάει πουθενά

Παναθηναϊκός
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός δεν… βλέπεται! Κι αυτό το βλέπουν όλοι, δεν είναι καθόλου δύσκολο να το διακρίνεις. Η ΤΣΣΚΑ, χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της πέρασε… αέρα από το ΟΑΚΑ (66-97) και οι «πράσινοι» φανέρωσαν για μια ακόμα φορά τις χτυπητές τους αδυναμίες. Που πλέον δεν αγγίζουν μόνο το αγωνιστικό αλλά (εμφανώς) και το ψυχολογικό επίπεδο.

Ο Παναθηναϊκός υποχώρησε πλέον στο 14-14. Ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη (Παρασκευή 13/3). Με μια Φενέρμπαχτσε που αν νικήσει την Παρασκευή (6/3) στην Μόσχα την Χίμκι, θα έχει ακριβώς το ίδιο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό. Η ΤΣΣΚΑ βελτιώθηκε στο 19-9 κι εξακολουθεί να «κυνηγά» την Μακάμπι (19-8) μήπως της «κλέψει» την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παναθηναϊκός δεν παίζει τίποτα

Ο αγώνας δεν διέφερε από τους πρόσφατους, σε ό,τι αφορά στην αγωνιστική συμπεριφορά και παρουσία του Παναθηναϊκού. Απόλυτη ασυνεννοησία στην επίθεση, με στατικότητα, προβλέψιμες ενέργειες και αστοχία στα περιφερειακά σουτ. Αν το καλοσκεφτούμε, συνυπολογίζοντας τα 1/20 τρίποντα του αγώνα με τον Ολυμπιακό και τα 7/30 που είχε με την ΤΣΣΚΑ βγαίνει ένα τραγικό αποτέλεσμα: Σε δύο αγώνες οι «πράσινοι» έχουν τρίποντα 8/50 τρίποντα!!!

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι για κλάματα. Η ΤΣΣΚΑ πέτυχε «ατσαλάκωτη» 32 πόντους στην πρώτη περίοδο. Και μπορεί να έπεσε η παραγωγή της στο ημίχρονο (πέτυχε 48 στο πρώτο 20λεπτο) αλλά αυτό ελάχιστα οφείλεται στην βελτίωση της άμυνας του Παναθηναϊκού. Περισσότερο είχε να κάνει με την αστοχία της ΤΣΣΚΑ.

Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 32-22, έχοντας πάρει 10 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Η κατάσταση στη ρακέτα του Παναθηναϊκού ήταν απαράδεκτη: Η ΤΣΣΚΑ είχε 6 επιθετικά ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός 4 αμυντικά. Παράλληλα η δημιουργία ήταν και πάλι προβληματική! Για να δώσει δεύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού ασίστ (μετά τον Καλάθη) έπρεπε να φτάσουμε στο 16’… Τότε που ο Τζόνσον πάσαρε στον Ράουτινς και ο Καναδός ευστόχησε σε τρίποντο.

Soft ομάδα, ασύνδετη, χωρίς ενέργεια

Ο Παναθηναϊκός ήταν 10 πόντους πίσω στο ημίχρονο (38-48) έχοντας συμμαζέψει (θεωρητικά) την κατάσταση. Όμως η εικόνα του δεν ήταν καθόλου καλή. Οι «πράσινοι» ήταν και παραμένουν μια soft ομάδα, που δεν βγάζει ενέργεια, που δεν… αντέχει το (μπασκετικό) ξύλο του αντιπάλου.

Στην 3η περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 55-39 στο 24’ ξεκλειδώνοντας εύκολα την άμυνα του Παναθηναϊκού. Από το πρώτο pick η «πράσινη άμυνα» γινόταν… σμπαράλια! Και παρότι οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση μειώνοντας σε 48-59, δύο τρίποντα του Χίλιαρντ έστειλαν το σκορ στο 48-65… Η ΤΣΣΚΑ «πετούσε» στο παρκέ όταν ο Παναθηναϊκός έπεφτε ακόμα περισσότερο αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Για πρώτη φορά η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +20 (σκορ 51-71 στο 32’) και ο Παναθηναϊκός είχε παραδώσει πνεύμα. Μέχρι εκείνο το σημείο, η ΤΣΣΚΑ είχε πετύχει 22 πόντους στο transition απέναντι στην ανύπαρκτη άμυνα του Παναθηναϊκού και 18 από επιθετικό ριμπάουντ.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 12 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/6 βολές), Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Ράουτινς 8 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 6 (6 ριμπάουντ), Τζόνσον 2, Φριντέτ 5 (1/3 δίποντο, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 10 (1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ασίστ), Ουάιλι, Μήτογλου 9 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/7 βολές), Μπέντιλ 2

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπολομπόι (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 Ι5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς, Βόιγκτμαν 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (0/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 11 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Κουφός 10 (5/6 δίποντα), Χίλιαρντ 21 (0/3 δίποντα, 5/9 τρίποντο, 6/6 βολές), Κουρμπάνοφ 5, Χάινς 13 (8 ριμπάουντ), Μπέικερ 1.