ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Ζενίτ 70-64: Η ώρα του Παπαγιάννη!

Ο Παναθηναϊκός πετάει μετά τη νίκη στο ΣΕΦ, ο Παπαγιάννης σμπαράλιασε την άμυνα της Ζενίτ και ήρθε η νίκη

Παναθηναϊκός- Παπαγιάννης- Λαύριο LIVE
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ο ψηλός (Παπαγιάννης) στο ύψος του και ο Παναθηναϊκός σε άλλη διάσταση μετά το διπλό στο ΣΕΦ που φαίνεται πως του έδωσε ψυχολογία.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 5 αγώνων, νίκησε 70-64 την Ζενίτ και κυρίως έδειξε ότι πλέον πατάει πολύ καλύτερα στο γήπεδο.

Ο φοβερός και τρομερός Παπαγιάννης ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 18 πόντους- 13 ριμπάουντ και 4 τάπες (όλες στο δεύτερο ημίχρονο). Νέα μεγάλη εμφάνιση και μεγάλο σουτ (1’43” για το τέλος) από τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Παναθηναϊκός έχτισε επάνω στην άμυνά του και από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Είχε μια εκπληκτική 3η περίοδο όταν ο Παπαγιάννης κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες παίρνοντας αυτοπεποίθηση από το ότι τον αξιοποίησαν οι συμπαίκτες του. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το black out των 5 λεπτών «εξαφανίστηκε» με το μεγάλο τρίποντο του Νέντοβιτς (1’43’’ για το τέλος) και ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ PLAY του Πρίφτη που οδήγησε στο καλάθι του Παπαγιάννη με 0,9’’ να απομένουν για το τέλος της επίθεσης (66-62).

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: O Παναθηναϊκός είχε κακό ξεκίνημα με 0/6 σουτ και 2 λάθη και η Ζενίτ με 5/5 σουτ βρέθηκε στο 12-0. Οι «πράσινοι» σκόραραν για πρώτη φορά μετά από 4’45’’ με τρίποντο του Σαντ Ρος και με τις επιθετικές λύσεις του Νεμάνια Νέντοβιτς μείωσαν σε 16-11 στο 7’.

Η Ζενίτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-15 αλλά ο Παναθηναϊκός πάλι βρήκε λύσεις με το δίδυμο Κασελάκη- Παπαπέτρου στους φόργουορντ. Στο 15’ το σκορ ήταν στο 28-28 αλλά από ένα σημείο και μετά οι «πράσινοι» αποδιοργανώθηκαν από τα άσχημα σφυρίγματα των διαιτητών.

Η έλλειψη συγκέντρωσης οδήγησε την Ζενίτ σε σερί 10-0 και στο 38-28 αλλά οι «πράσινοι» μείωσαν σε 38-33 στο τέλος του ημιχρόνου. Είχαν καταφέρει κάπως με την άμυνά τους να ελέγξουν το ρυθμό (η Ζενίτ από τα 7/8 δίποντα του πρώτου δεκαλέπτου έπεσε στα 6/15 κι από τα 3/7 τρίποντα στα 0/4) αλλά επιθετικά μοναδική πηγή πόντων ήταν τα τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός είχε 1/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Μέικον και ο Νέντοβιτς αξιοποίησαν τον Γιώργο Παπαγιάννη κι ενώ η άμυνα λειτουργούσε πολύ καλά, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 41-40 στο 23’, για πρώτη φορά στον αγώνα. Με επιμέρους σκορ 13-2 το σκορ πήγε στο 46-40 στο 25’ και λίγο αργότερα ξέφυγε 51-42.

Ο Παπαγιάννης είχε 10 πόντους- 6 ριμπάουντ- τρεις τάπες στην 3η περίοδο (στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 6/7 δίποντα) και θα μπορούσαν οι «πράσινοι» να πάρουν κάτι περισσότερο από το 53-48 στο τέλος του δεκαλέπτου. Αν δεν ήταν οι τέσσερις χαμένες βολές…

Πάντως το επιμέρους 20-10 και τα 3/18 σουτ και οι μηδέν ασίστ των Ρώσων και μαζί οι 7 ασίστ (όταν σε όλο το πρώτο μέρος είχαν 6) έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Οι «πράσινοι» πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους (60-50) με 6’59’’ για το τέλος του αγώνα αλλά στη συνέχεια μπλόκαραν απέναντι στην άμυνα της Ζενίτ. Οι Ρώσοι μείωσαν σε 60-57 με 3’54’’ για το τέλος της αναμέτρησης έχοντας μπροστάρη τον Κόνερ Φράνκαμπ.

Οι «πράσινοι» ήταν εκτός ρυθμού καθώς είχαν κακή κυκλοφορία και η μπάλα «κολλούσε». Η Ζενίτ με 9-0 μείωσε σε 60-59 στο 37’ και ο Παναθηναϊκός είχε 1/2 βολές (Οκάρο Γουάιτ) και βρήκε ένα πόντο μετά από 4’39’…

Η Ζενίτ με τρίποντο του Κουζμίνσκας προηγήθηκε 62-61 αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς… θυμήθηκε το ΣΕΦ και με απίθανο τρίποντο έδωσε προβάδισμα (64-62) στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα οι «πράσινοι» μετά από καλάθι του Παπαγιάννη (σε επαναφορά και 0,9’’ για το τέλος επίθεσης) ξέφυγαν 66-62.

Με 44’’ για το τέλος οι Ρώσοι άρχισαν την επίθεσή τους και μείωσαν με τον Κουζμίνσκας (66-64). Με 12,9’’ πλέον ο Παπαπέτρου είχε 2/2 βολές (68-64) και δε μπορούσε να αλλάξει τίποτα

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Με τους 31 βαθμούς ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε ρεκόρ καριέρας στην αξιολόγηση. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν είχε μόνο 18 πόντους αλλά.. 30 καθώς προσέφερε άλλους 12 σε ασίστ. Η Ζενίτ είχε 3/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και 3/20 στα επόμενα τρία δεκάλεπτα. Ο Παναθηναϊκός είχε 7 λάθη για 6 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και 5 λάθη για 10 ασίστ στο δεύτερο. Η Ζενίτ είχε αξιολόγηση στο -3 στο εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού.

Ο MVP: Ο Γιώργος Παπαγιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 11, Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4, Κασελάκης 3, Γουάιτ 8, Φλόιντ, Νέντοβιτς 18, Έβανς 2, Σαντ Ρος 6

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ):  Λόιντ 15, Ζαχάροφ, Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπάρον, Κουζμίνσκας 13, Ζούμποφ, Πόιθρες 7, Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14, Μίκι 9, Γκουντάιτις 2